Na 8. září 2016 je naplánovaná společná emise známek České pošty a Poštovní správy OSN. Půjde o příležitostné známky na námět světové dědictví UNESCO. Známky budou slavnostně představeny v rámci mezinárodního setkání Sběratel 2016, které se uskuteční ve dnech 8. až 10. září 2016 v Praze.

Česká pošta: Lednicko-valtický areál

Známky na námět světové dědictvíČeská pošta v této emisi připravuje dvě známky. Jedna z nich zobrazuje Lednicko-valtický areál na fotografii L. Sváčeka. Známka o rozměrech 48 × 2 mm bude mít nominální hodnotu 16 Kč. Lednicko-valtický areál byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1996.

Česká pošta: Praha

Známky na námět světové dědictvíNámětem druhé známky ve vydání České pošty je Praha. Fotografie L. Sváčeka zachycuje typický pohled na Pražský hrad a Karlův most z nábřeží Vltavy. Známka bude mít rozměry 48 × 29 mm a nominální hodnotu 27 Kč. Praha se na Seznam světového dědictví UNESCO dostala v roce 1992.

OSN

Poštovní správa OSN v emisi české světové dědictví vydá celkem šest známek o shodných rozměrech 50 × 35 mm. Autorem výtvarných návrhů všech známek je Sergio Baradat. Jednotlivé známky jsou na motivy kulturního dědictví napříč celou Českou republikou. Kromě Prahy se na známkách objevuje i Olomouc, Kroměříž, Lednice, Kutná Hora a Český Krumlov.

OSN: Olomouc

Známky na námět světové dědictvíZnámka v nominální hodnotě 1,15 dolarů ukazuje noční pohled na Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Tento barokní skvost z raného 18. století byl zařazen na Seznam světového dědictví v roce 2000. Sloup tyčící se do výšky 35 metrů je bohatě zdobený sochami světců z dílny moravského sochaře Ondřeje Zahnera.

OSN: Kroměříž

Známky na námět světové dědictvíNámětem známky o nominální hodnotě 1 švýcarský frank je Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Tento komplex je na Seznamu světového dědictví od roku 1998. Kroměřížské zámecké zahrady měly výrazný vliv na vývoj barokní zámecké a zahradní architektury ve střední Evropě v 17. a 18. století.

OSN: Kutná Hora

Známky na námět světové dědictvíZnámka o nominální hodnotě 0,68 euro představuje chrám Svaté Barbory a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře. Tyto památky se zařadily mezi světové dědictví UNESCO v roce 1995. Kutná Hora byla ve středověku druhým nejdůležitějším sídlem českých zemí hned po Praze. Tomu odpovídá i bohatá architektura obou církevních staveb zobrazených na známce.

Námětovou filatelii naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.