Poštovní správa Organizace spojených národů představila novou sérii příležitostných známek k ocenění práce mírových sil OSN. Známky na náměty činnosti mírových sborů OSN po celém světě navrhnul designer Sergio Baradat a jsou vydávány ve spolupráci s Rakouskou poštou. Jedná se o aršík s dvaceti známkami, každou o rozměrech 30 x 40 mm. Aršík vyšel ve třech národních měnách a celkem v šesti variantách, kdy známky nesou nominální hodnoty 0,47 a 1,15 amerických dolarů, 1 a 1,50 švýcarských franků a 0,68 a 0,80 euro.

Série vyšla 29. května 2016, v Mezinárodní den mírových sil OSN. Valné shromáždění OSN ustanovilo Mezinárodní den mírových sil v roce 2002 a zvolilo 29. květen jako den, kdy byla v roce 1948 v Palestině zahájena první mírová operace pod záštitou OSN. Mírové jednotky nasazené na misích využívají tohoto dne pro posílení vztahů s místním obyvatelstvem prostřednictvím sdílených sportovních aktivit, soutěží či kulturních představení.

Mírové síly OSN, známé neformálně jako modré barety, jsou založeny na principech oboustranného souhlasu, nestrannosti a nenásilí. Jejich cílem je udržovat bezpečnost a pomáhat při obnově zemí zasažených válečným konfliktem. K modrým baretům patří vojenský i civilní personál, přičemž počet států přispívajících personálem i rozpočet mírových sil pravidelně narůstá. V současnosti je v průběhu šestnáct aktivních misí mírových sil na čtyřech kontinentech.

Námětové známky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.