V září 2016 vyšla na Faerských ostrovech, autonomním území Dánska, unikátní známka z rybí kůže. Jde o jinak běžnou známku, kterou lze použít k posílání dopisů, ovšem její povrch je potažený kůží z tresky odlovené ve Faerských vodách. Tato povrchová úprava dodává známce její jedinečnost a také jí propůjčuje neobvyklý půvab. Známka je výjimečná přirozeně vystupujícím vzorkem a metalickými odlesky rybí kůže.

Známka z rybí kůže o rozměrech 40 × 30 mm nese nominální hodnotu 50 dánských korun. Dominantou známky je čtvereček tresčí kůže zarovnaný k jejímu pravému okraji a opatřený jasně červeným razítkem. Na levém okraji je známka dozdobená decentní kresbou tresky z pera rytce Martina Mörcka. Na dolním okraji známky je vytištěná její nominální hodnota a jména jejich autorů, Martina Mörcka a Pera Ingemanna, který se zhostil zpracování rybí kůže použité na známce.

Známka z rybí kůže rozhodně není šedá a nudná, jak se její tvůrci původně obávali. Treska je totiž obvykle šedohnědá ryba se žlutozelenými boky a hřbetem a šedými či hnědými skvrnami. Známka z vydělané tresčí kůže je však pískově zbarvená a při otáčení na světle se zajímavě leskne. Každá známka je vzhledem k povaze použitého materiálu unikátní, každá má mírně odlišný vzor a barevnost.

Pro Faerské ostrovy je známka z rybí kůže symbolická, treska je totiž nejhojnějším přírodním bohatstvím této oblasti. Treska dorůstá do délky až dvou metrů a může vážit až 96 kilogramů. Ceněná je pro své chutné maso, ale vzhledem k velikosti ryby se často využívá i její kůže. Vydělaná tresčí kůže se používá v oděvním a nábytkářském průmyslu, ale dnes se díky své praktičnosti a kráse stává také součástí šperků, pásků či knižních vazeb.

Známky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.