Guvernér Centrální banky Republiky Zimbabwe oznámil, že v letošním roce země začne tisknout vlastní variantu bankovek amerického dolaru. Připravují se bankovky v hodnotě dvou, pěti, deseti a dvaceti dolarů, přičemž jejich hodnota bude stejná jako hodnota jejich amerických protějšků. Zimbabwské verze amerických mincí v hodnotě jeden, pět, deset a dvacet pět centů už byly uvedeny v roce 2014. Tisk vlastních bankovek má být řešením chronického nedostatku amerických bankovek v zemi, která se dlouhodobě potýká s měnovými problémy.

Americký dolar se v Zimbabwe používá jako hlavní oficiální platidlo od roku 2009, kdy země upustila od své národní měny, zimbabwského dolaru, který se stal prakticky bezcenným kvůli hyperinflaci. Měnová situace Zimbabwe je dále komplikovaná souběžným používáním několika cizích měn, včetně eura, jihoafrického randu a čínského juanu. Čínský juan byl oficiálně přijatý mezi zimbabwská platidla v roce 2015. Čína je pro Zimbabwe největším obchodním partnerem a uvedení juanu na zimbabwský trh ocenila odpuštěním čtyřicetimiliardového zimbabwského dluhu vůči Číně.

Zimbabwe získalo nezávislost na Spojeném království v roce 1980 a od té doby bojovalo s důsledky druhé konžské války v 1998, devastujícím obdobím sucha v roce 1999 a dalšími závažnými problémy. Hluboké zadlužení země vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, Spojeným státům a Evropské unii řešila zimbabwská Centrální banka tiskem obrovského množství nových bankovek. V rychlém sledu byla vytištěna druhá, třetí a čtvrtá řada zimbabwského dolaru, přičemž čtvrtý zimbabwský dolar odpovídal deseti trilionům prvního zimbabwského dolaru. Tyto už neplatné bankovky jsou v současnosti vyhledávané jako sběratelská rarita.

Bankovky Zimbabwe naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.