Prestižní soutěž Mince roku se pořádá každoročně už od roku 1984 pod záštitou numismatického magazínu World Coin News. Cílem soutěže je oslavit úspěchy mincoven celého světa a podpořit vznik nových numismatických skvostů. Všechny soutěžní mince pro letošní rok mají vyražený rok vydání 2015.

Účastníci v prvním kole soutěží v deseti různých kategoriích, které oceňují například nejlepší oběžnou minci, nejvíce uměleckou minci či nejvíce inovativní minci. Vítězové všech kategorií se v druhém kole utkají o prestižní titul Mince roku 2016, která může být pouze jedna. Ceny obdrží absolutní vítěz i vítězové všech kategorií na Světovém veletrhu peněz a drahých kovů v Berlíně v únoru 2017.

V dlouhé historii soutěže Mince roku zabodovala i Česká republika. Poprvé zvítězila v kategorii nejlepší oběžná mince v roce 1993 česká 50korunová mince. Podruhé a zatím naposledy se česká mince dostala na výsluní v roce 2001. Tehdy odbornou porotu v kategorii nejlepší zlatá mince zaujala sběratelská a investiční mince s motivem založení Nového města pražského.

Jako nejlepší bimetalická mince roku 2016 byla zvolena finská mince o nominální hodnotě 5 euro. Mince ze dvou kovů zobrazuje siluetu majestátního laponského soba. Finsko uspělo ještě v jedné kategorii, a to v kategorii nejlepší stříbrná mince. Stříbrná mince roku 2016 má nominální hodnotu 10 euro a její motiv připomíná uplynutí 70 let od skončení druhé světové války.

Úspěch ve dvou kategoriích slavily i Spojené státy. Jako nejlepší oběžná mince roku 2016 byl vybrán americký čtvrťák s propracovanou rytbou odkazující na Národní park Kisatchie ve státě Louisiana. Spojené státy dále zvítězily v kategorii nejvíce inspirativní mince. Zde se umístily s jednodolarovou mincí, která připomíná 60. výročí existence vakcíny pro dětské obrně.

Mince celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.