Vítězové soutěže Mince roku 2016

Mince roku 2016

Prestižní soutěž Mince roku se pořádá každoročně už od roku 1984 pod záštitou numismatického magazínu World Coin News. Cílem soutěže je oslavit úspěchy mincoven celého světa a podpořit vznik nových numismatických skvostů. Všechny soutěžní mince pro letošní rok mají vyražený rok vydání 2015.

Účastníci v prvním kole soutěží v deseti různých kategoriích, které oceňují například nejlepší oběžnou minci, nejvíce uměleckou minci či nejvíce inovativní minci. Vítězové všech kategorií se v druhém kole utkají o prestižní titul Mince roku 2016, která může být pouze jedna. Ceny obdrží absolutní vítěz i vítězové všech kategorií na Světovém veletrhu peněz a drahých kovů v Berlíně v únoru 2017.

V dlouhé historii soutěže Mince roku zabodovala i Česká republika. Poprvé zvítězila v kategorii nejlepší oběžná mince v roce 1993 česká 50korunová mince. Podruhé a zatím naposledy se česká mince dostala na výsluní v roce 2001. Tehdy odbornou porotu v kategorii nejlepší zlatá mince zaujala sběratelská a investiční mince s motivem založení Nového města pražského.

Jako nejlepší bimetalická mince roku 2016 byla zvolena finská mince o nominální hodnotě 5 euro. Mince ze dvou kovů zobrazuje siluetu majestátního laponského soba. Finsko uspělo ještě v jedné kategorii, a to v kategorii nejlepší stříbrná mince. Stříbrná mince roku 2016 má nominální hodnotu 10 euro a její motiv připomíná uplynutí 70 let od skončení druhé světové války.

Úspěch ve dvou kategoriích slavily i Spojené státy. Jako nejlepší oběžná mince roku 2016 byl vybrán americký čtvrťák s propracovanou rytbou odkazující na Národní park Kisatchie ve státě Louisiana. Spojené státy dále zvítězily v kategorii nejvíce inspirativní mince. Zde se umístily s jednodolarovou mincí, která připomíná 60. výročí existence vakcíny pro dětské obrně.

Mince celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.