Kanadská mincovna slaví uplynutí 150 let od založení země vydáním pamětní svítící mince. Kanada původně spadala pod britská zámořská teritoria a kolonie, ovšem v roce 1867 získala mírovou cestou nezávislost na Velké Británii. Tuto význačnou událost v historii národa připomíná Kanada pěti pamětními mincemi v emisi Moje Kanada, moje inspirace. Na emisi se podíleli výhradně kanadští tvůrci, vítězové národní soutěže, pro které hlasovala veřejnost. Emise zahrnuje mince zlaté, stříbrné a bimetalické, včetně jedné svítící mince na motiv polární záře, která ve tmě skutečně září.

Kanadská svítící mince nese nominální hodnotu 2 dolary, ovšem stejně jako u ostatních mincí v emisi jde spíše o sběratelský kousek než o oběživo. Bimetalická mince se zlatým středem a stříbrným okrajem byla nazvána Tanec duchů. Tento název dali jedni z původních obyvatel Kanady, domorodý kmen Cree, polární záři na minci zobrazené. Na minci polární záře osvětluje v pozadí hustý les a v popředí kánoi na klidném jezeře. Podle Kanadské mincovny je tato svítící mince první bimetalickou mincí světa s barevnou úpravou. Tanec duchů nicméně není první kanadská svítící mince. Tato novinka byla v Kanadě přestavena v roce 2012, kdy vyšly pamětní čtvrťáky s motivem dinosaura, jehož kostra se potmě rozzářila.

Vedle svítící mince obsahuje sada pamětních mincí k výročí Kanady také zlatou minci o nominální hodnotě 1 dolar. Tato mince vzdává hold železnici, která hraje v dopravě po rozlehlé zemi zásadní roli. Parní lokomotiva zobrazená na minci je doplněná významnými stavbami nacházejícími se na kanadských železničních trasách. Emisi doplňují stříbrné mince o hodnotách 5, 10 a 25 centů. Pěticentová mince zpracovává jeden z tradičních symbolů Kanady, kterým je bobr. Deseticentová mince svým motivem holubice držící v zobáčku javorový list představuje Kanaďany jako mírumilovný národ. Poslední mince, o hodnotě 25 centů, se věnuje ekologickému námětu a zobrazuje ruce, ze kterých vyrůstá zelená rostlina obklopená zvířaty tradičně spojovanými s Kanadou.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.