Svítící mince ke 150. výročí založení Kanady

Svítící mince ke 150. výročí založení Kanady

Kanadská mincovna slaví uplynutí 150 let od založení země vydáním pamětní svítící mince. Kanada původně spadala pod britská zámořská teritoria a kolonie, ovšem v roce 1867 získala mírovou cestou nezávislost na Velké Británii. Tuto význačnou událost v historii národa připomíná Kanada pěti pamětními mincemi v emisi Moje Kanada, moje inspirace. Na emisi se podíleli výhradně kanadští tvůrci, vítězové národní soutěže, pro které hlasovala veřejnost. Emise zahrnuje mince zlaté, stříbrné a bimetalické, včetně jedné svítící mince na motiv polární záře, která ve tmě skutečně září.

Kanadská svítící mince nese nominální hodnotu 2 dolary, ovšem stejně jako u ostatních mincí v emisi jde spíše o sběratelský kousek než o oběživo. Bimetalická mince se zlatým středem a stříbrným okrajem byla nazvána Tanec duchů. Tento název dali jedni z původních obyvatel Kanady, domorodý kmen Cree, polární záři na minci zobrazené. Na minci polární záře osvětluje v pozadí hustý les a v popředí kánoi na klidném jezeře. Podle Kanadské mincovny je tato svítící mince první bimetalickou mincí světa s barevnou úpravou. Tanec duchů nicméně není první kanadská svítící mince. Tato novinka byla v Kanadě přestavena v roce 2012, kdy vyšly pamětní čtvrťáky s motivem dinosaura, jehož kostra se potmě rozzářila.

Vedle svítící mince obsahuje sada pamětních mincí k výročí Kanady také zlatou minci o nominální hodnotě 1 dolar. Tato mince vzdává hold železnici, která hraje v dopravě po rozlehlé zemi zásadní roli. Parní lokomotiva zobrazená na minci je doplněná významnými stavbami nacházejícími se na kanadských železničních trasách. Emisi doplňují stříbrné mince o hodnotách 5, 10 a 25 centů. Pěticentová mince zpracovává jeden z tradičních symbolů Kanady, kterým je bobr. Deseticentová mince svým motivem holubice držící v zobáčku javorový list představuje Kanaďany jako mírumilovný národ. Poslední mince, o hodnotě 25 centů, se věnuje ekologickému námětu a zobrazuje ruce, ze kterých vyrůstá zelená rostlina obklopená zvířaty tradičně spojovanými s Kanadou.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.