Letos 31. srpna uplyne 20 let od tragického úmrtí Diany, princezny z Walesu. Australská mincovna a tiskárna cenin Downies připomíná její památku stříbrnými mincemi vydanými pod hlavičkou tichomořského souostroví Tokelau. Mince věnovaná princezně Dianě vychází ve dvou variantách, a to o nominálních hodnotách 1 a 10 dolarů. Na území Tokelau jsou tyto stříbrné mince sice platným oběživem, ale vzhledem k jejich cennému materiálu jsou určeny primárně pro sběratele.

Obě upomínkové mince jsou k dispozici v omezených nákladech. Jednodolarová mince má náklad 1961 kusů, což je také rok narození princezny Diany. Desetidolarová mince je dostupná v nákladu 500 kusů. Mince obou nominálních hodnot sdílí stejné designové prvky, pouze jinak uspořádané. Drobnější dolarová mince má průměr 40 mm a hmotnost 20 gramů. Desetidolarová mince je o průměru 65 mm a hmotnosti celých 140 gramů.

Lícová strana stříbrné mince zobrazuje obvyklý portrét královny Alžběty II. a uvádí místo a rok ražby. Rub mince se dočkal výjimečně zdobného zpracování. Vévodí mu barevný portrét princezny Diany ve smaragdové večerní róbě, perlových náušnicích a korunce zdobené perlami a diamanty. Dianin portrét byl vytvořený podle fotografie z roku 1987. Vedle něj se nachází iniciál princezny – dekorativní písmeno D – její jméno a titul a roky narození a úmrtí. Okraj mince je lemovaný rozkvetlými anglickými růžemi.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.