Dvě stříbrné mince právě vydané Mincovnou Jihoafrické republiky (JAR) připomínají uplynutí 50 let od provedení první transplantace srdce. Tato zlomová operace byla vykonaná jihoafrickým lékařem Christiaanem Barnardem v roce 1967 v Kapském městě. Příjemcem srdce byl 54letý Louis Washkansky, který pět hodin trvající zákrok přežil, nicméně o 18 dnů později podlehl zápalu plic. Světově druhá transplantace srdce, rovněž v režii Barnardova lékařského týmu, proběhla o měsíc později. Pacient s novým srdcem tentokrát žil dalších 20 měsíců.

Obě jihoafrické stříbrné mince se vzájemně doplňují a společně zobrazují průběh transplantace. Mince jsou pečlivě zpracované do nejmenšího detailu. Větší z mincí o průměru 38,72 mm ukazuje podrobnou anatomii lidského trupu. Na menší minci o průměru 16,30 mm je vyražený obraz zdravého srdce. Menší minci lze přiložit do kruhem označené oblasti na větší minci a pomyslně tak nahradit nemocné srdce zdravým. Za důmyslným designem mincí stojí výtvarníci Richard Stone a Carl Jeppe.

Rozměrově větší z mincí nese nominální hodnotu 2 randů, menší 2 a půl centu. Rub dvourandové stříbrné mince uvádí datum 3. prosince 1967, kdy se první transplantace srdce uskutečnila. Na rubu druhé mince se nacházejí iniciály hlavního operujícího chirurga – CNB, tedy Christiaan Neethling Barnard. Líci dvourandové mince dominuje státní znak Jihoafrické republiky a název země v jejích pěti oficiálních jazycích. Na líci menší stříbrné mince je zobrazená národní rostlina, protea cynaroides neboli protea královská, květina s velkými růžovými květy. Obě mince jsou pokračováním emise na motiv vynálezů Jihoafrické republiky, která odstartovala v roce 2016.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.