Stříbrné mince JAR k 50. výročí první transplantace srdce

Stříbrné mince JAR

Dvě stříbrné mince právě vydané Mincovnou Jihoafrické republiky (JAR) připomínají uplynutí 50 let od provedení první transplantace srdce. Tato zlomová operace byla vykonaná jihoafrickým lékařem Christiaanem Barnardem v roce 1967 v Kapském městě. Příjemcem srdce byl 54letý Louis Washkansky, který pět hodin trvající zákrok přežil, nicméně o 18 dnů později podlehl zápalu plic. Světově druhá transplantace srdce, rovněž v režii Barnardova lékařského týmu, proběhla o měsíc později. Pacient s novým srdcem tentokrát žil dalších 20 měsíců.

Obě jihoafrické stříbrné mince se vzájemně doplňují a společně zobrazují průběh transplantace. Mince jsou pečlivě zpracované do nejmenšího detailu. Větší z mincí o průměru 38,72 mm ukazuje podrobnou anatomii lidského trupu. Na menší minci o průměru 16,30 mm je vyražený obraz zdravého srdce. Menší minci lze přiložit do kruhem označené oblasti na větší minci a pomyslně tak nahradit nemocné srdce zdravým. Za důmyslným designem mincí stojí výtvarníci Richard Stone a Carl Jeppe.

Rozměrově větší z mincí nese nominální hodnotu 2 randů, menší 2 a půl centu. Rub dvourandové stříbrné mince uvádí datum 3. prosince 1967, kdy se první transplantace srdce uskutečnila. Na rubu druhé mince se nacházejí iniciály hlavního operujícího chirurga – CNB, tedy Christiaan Neethling Barnard. Líci dvourandové mince dominuje státní znak Jihoafrické republiky a název země v jejích pěti oficiálních jazycích. Na líci menší stříbrné mince je zobrazená národní rostlina, protea cynaroides neboli protea královská, květina s velkými růžovými květy. Obě mince jsou pokračováním emise na motiv vynálezů Jihoafrické republiky, která odstartovala v roce 2016.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.