Letošní padesáté výročí kultovního seriálu Star Trek slaví Perthská mincovna vydáním stříbrné mince Star Trek ve tvaru písmene delta. Australská pamětní mince je vůbec první mincí na světě tohoto neobvyklého tvaru. Písmeno delta je znakem Hvězdné flotily, vesmírné průzkumné jednotky z fiktivního světa Star Treku.

Pamětní mince Star Trek

Australská mince Star Trek byla uvedena na trh 6. září 2016 a pro sběratele bude k dispozici v omezeném nákladu 5 tisíc kusů. Stříbrná mince o čistotě 99,9% je legitimním platidlem na území polynéského ostrova Tuvalu, pod jehož jménem byla vydaná. Její nominální hodnota je jeden dolar.

Lícová strana mince byla vytvořená podle výtvarného návrhu Jennifer McKennové a zobrazuje stylizované číslo padesát rozdělené padající hvězdou. Okraj lícové strany je opatřený ochrannou známkou držitele autorských práv seriálu. Na rubu mince se nachází portrét královny Alžběty II. z dílny Iana Ranka-Broadleyho. Rub dále uvádí nominální hodnotu, rok vydání a čistotu a váhu mince.

Kultovní seriál Star Trek

Námět na komerčně a divácky veleúspěšný sci-fi seriál z daleké budoucnosti se zrodil v mysli Gena Roddenberryho. Původní tři řady seriálu se vysílaly ve Spojených státech mezi lety 1966 a 1969. Star Trek dodnes inspiruje množství volných pokračování ve filmové i seriálové podobě. Čeští diváci se dabovaného Star Treku uvedeného Českou televizí dočkali až v roce 2002. Přesto se moto Star Treku, „Odvážně se pouštět tam, kam se dosud člověk nevydal,“ stalo už i u nás klasickým citátem.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.