Sbírání cukříků je koníček, který se těší velké oblibě. Není těžké představit si proč. Velkou předností sbírání baleného cukru je jeho finanční nenáročnost a snadná dostupnost základních kousků do sbírky. Sbíráním cukru se většinou rozumí sbírání jednotlivě balených porcí sladidla, ať už jde o bílý či hnědý cukr, nebo umělé sladidlo. Někteří sběratelé zařazují do svých sbírek i větší balení, včetně krabic s kostkovým cukrem, kilových sáčků cukru a homolí, ovšem to už vyžaduje dostatek prostoru na uskladnění.

Typický sběratel cukříků se zaměřuje na porcovaný cukr toho typu, který dostaneme v kavárně k objednanému nápoji. Tak zpravidla sbírání začíná. Sbírku můžeme rozšiřovat vlastním přičiněním, zapojením rodiny a přátel a návštěvami sběratelských burz. Čím je sbírka větší, tím větší je i potřeba ji organizovat. Důvodem pro logické uspořádání sbírky je zejména to, abychom snadno zjistili, jestli ten či onen exemplář už ve sbírce máme, nebo ne. Sbírku si můžeme rozčlenit podle oblastí výrobce cukru (státu), podle tématiky zobrazené na obalu, podle převládající barvy nebo podle kombinace těchto kritérií.

Klub sběratelů baleného cukru

V dřívějších dobách byl cukr často označován jako bílé zlato. Pokud se tedy rozhodnete sbírat “cukrové” balené bílé zlato, jistě vás potěší, že i v našich končinách existují kluby sběratelů baleného cukru. Na klubových stránkách KSBC.cz – Klub sběratelů baleného cukru naleznete spoustu užitečných informací k budování sbírky balených cukrů. Stejně tak naleznete informace o setkání sběratelů a pořádaných výměnných schůzkách. Ke stažení je i on-line verze klubového časopisu s poetickým názvem “Cukřenka “.

Alba na balený cukr

O uspořádanou sbírku bychom měli pečovat, protože papírové obaly cukru se snadno zmačkají nebo dokonce roztrhnou. Ideální pro organizaci a uložení sbírky cukříků jsou průhledné plastové fólie s kapsami. Fólie naši sbírku ochrání před opotřebením a současně nám umožňuje prohlédnout si každý sběratelský kousek z obou stran. Samotné plastové listy lze pak jednoduše uložit do šanonu. Jako další úroveň ochrany naší sbírky a jako dělící prvek mezi různými jejími části můžeme použít levné a lehce dostupné černé mezilisty.

Kde koupit potřeby pro sběratele baleného cukru?

Sběratelské potřeby pro sběratele cukříků v nabídce e-shopu TGW.cz

Zajímavou novinkou je box pro uložení menších sbírkových předmětů, který připravila německá firma Leuchtturm. Jejich tvrzený papírový box s 60 přihrádkami a průhledným víkem je ideální pro uložení kostkového baleného cukru. 

Box je praktický zejména svou velikosti a možností je skladovat je ve sloupci na sobě. Celková velikost boxu je 395 x 338 x 38 mm  a velikost jednotlivých přihrádek je 50 x 36 x 33 mm.  Na otevíracím víku boxu je praktická bílá plocha pro popis obsahu a víko je průhledné pro prvotní zběžnou kontrolu obsahu bez nutnosti víko otevírat.