V předchozím článku jsme psali o nové sérii bankovek afrického státu Malawi z roku 2012. Teď se zaměříme na historii jedné z těchto bankovek, konkrétně na bankovku v nominální hodnotě 200 kwach. Tato jasně modrá bankovka vzdává poctu malawské političce a bojovnici za práva žen, Rose Chibambo, která je vyobrazená na přední straně. Zadní strana bankovky zobrazuje novou budovu parlamentu v malawském hlavní městě Lilongwe.

Rose Lomathinda Chibambo (nar. 1928) ve své kariéře spojila národní zájmy a zájmy malawských žen. V době, kdy bylo Malawi britskou kolonií pod jménem Nyasaland, se Chibambo zapojila do aktivit hnutí Nyasalandského národního kongresu. Tato skupina bojovala za malawskou nezávislost a odmítala plán vlády na vytvoření federace se sousedním státem Rhodesie. V roce 1964 se Malawi osamostatnilo a Chibambo byla jmenovaná představitelkou Ministerstva pro nemocnice, vězení a sociální záležitosti.

Chibambo se následně dostala do konfliktu s vůdcem země, kterým se stal Hastings Banda. Chibambo a další protestovali proti Bandovým autokratickým krokům. Rebelové byli vyloučení ze strany a Chibambo byla pronásledována Bandovým režimem. V roce 1965 byla Chibambo nucena uprchnout s manželem a dětmi do Zambie. Do rodné země se vrátila v roce 1994, kdy byla v Malawi znovu nastolena demokracie. V roce 2009 se Chibambo setkala s premiérem země, Bingu wa Mutharikem, který ji rehabilitoval a pojmenoval po ní ulici ve městě Mzuzu. Konečně, v roce 2012 se Rose Chibambo dostalo uznání v podobě portrétu na národní bankovce.

Bankovky Malawi v nabídce eshopu TGW.cz.