Přemýšleli jste někdy, jaký je jazykový původ názvů měn různých zemí? Napadlo vás, jestli má americký dolar něco společného se slovinským tolarem? Nebo jste třeba uvažovali, odkud pochází název české koruny? Ty nejzajímavější informace o historickém původu názvů měn přinášíme v článku.

Původ názvů měn dolar a tolar

Dolar je jednou z nejpoužívanějších měn světa. Používá se nejen ve Spojených státech, ale místními variantami dolaru se platí i v Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu. Slovo dolar, stejně jako jeho slovinská verze tolar, pochází z názvu mince známé jako Joachimsthaler. Mince byla pojmenovaná podle Údolí svatého Jáchyma, oblasti v Jáchymově na Karlovarsku, kde se těžilo stříbro pro výrobu této mince. Název Joachimsthaler byl později zkrácený jen na thaler a rozšířil se z němčiny i do jiných jazyků. Za název dolar tedy vděčí svět českému Jáchymovu.


Původ názvů měn koruna, real a riál

Mimo české koruny jsou národní varianty korun platidlem i v mnoha skandinávských zemích, včetně Švédska, Norska a Dánska. Název koruna pochází z latinského slova corona, které označuje korunu zdobící hlavu krále či královny. Podobně původní španělská měna real, dnes nahrazená eurem, pochází z latinského výrazu regalis, který znamená královský. Stejný původ má i řada názvů měn zemí Blízké východu, včetně Íránského, Katarského a Jemenského riálu.

Původ názvů měn marka, peso a rubl

Před přijetím eura používali Němci i Finové marku, jejíž název je odvozený z jednotky hmotnosti. Také dřívější španělské peso, nyní nahrazené společnou evropskou měnou, pochází ze slova znamenajícího hmotnost. Peso se stále používá například v Mexiku, Argentině či na Kubě. Rovněž ruský a běloruský rubl původně označoval jednotku hmotnosti používanou pro váhu stříbra.