Ålandské ostrovy jsou autonomní provincií Finska ležící v Baltském moři v Botnickém zálivu na jihozápad od finské pevniny. Ålandy se sestávají z téměř sedmi tisíc ostrovů, z nichž největší ostrov, Åland, propůjčuje své jméno celé oblasti. Na tomto ostrově žije 90 procent populace. Pouze šedesát ostrovů je obydlených. Na Ålandách se hovoří švédsky, ostatně z hlavního ostrova je to blíže do Švédska než do Finska.

Od roku 1984 vydávají Ålandské ostrovy vlastní známky. Ålandy jsou členy Společnosti malých evropských poštovních úřadů, založené v roce 1994 specificky pro potřeby malých poštovních správ. Známky Ålandských ostrovů patří z estetického hlediska mezi velmi vydařené. Ze známek vydaných na Ålandách v posledních letech jsme vybrali několik zajímavých.

„Ålandské ovce“

„Ålandské ovce“

„Ålandské ovce“

Známkový aršík „Ålandské ovce“ se dvěma variantami známek v nominální hodnotě 0,80 € vyšel v roce 2014. Známky mají rozměry 44,2 × 35,8 mm, aršík je o rozměrech 170 × 95 mm. Design aršíku byl navržen skupinou studentů, kteří se učili od švédského rytce Martina Mörcka a zvítězili v soutěži o nejlepší návrh zobrazující ålandskou ovci, druh vyskytující se pouze na Ålandách. Aršík vyšel k příležitosti roku ovce 2015.

„350 let Ålandského honu na čarodějnice“

„350 let Ålandského honu na čarodějnice“

„350 let Ålandského honu na čarodějnice“

Známka ve výrazných barvách z dílny designéra Juhy Pykäläinena vyšla v roce 2016 k připomenutí uplynutí 350 let od započetí honu na čarodějnice na Ålandách. Na Ålandách vypuknul hon na čarodějnice dříve než ve Švédsku i Finsku a v šedesátých létech sedmnáctého století zde bylo popraveno sedm žen obviněných z čarodějnictví. Známka v nominální hodnotě 1,30 € zobrazuje obviněnou před popravou.

„Můj Åland – Björn Ulvaeus“

„Můj Åland – Björn Ulvaeus“

„Můj Åland – Björn Ulvaeus“

Známka ze série Můj Åland v nominální hodnotě 1,30 € byla vytvořena podle fotografie Kjella Söderlunda. Fotografie krajiny byla pořízena na ostrově Kökar. Známka je opatřena podpisem Björna Ulvaeuse, člena legendární skupiny ABBA, který motiv pro známku osobně vybral.

Známky Ålandských ostrovů naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.