Jedenáctý den jedenáctého měsíce se připomíná Den válečných veteránů. Tento svátek připadá na výročí konce první světové války, která skončila v 11 hodin 11. listopadu 1918. Vzpomínka na ty, kteří položili své životy v ozbrojených konfliktech, je spojena se symbolem vlčích máků. Vlčí máky jsou také motivem pamětní mince, kterou Královská mincovna Spojeného království vydává k této příležitosti.

Stříbrná pamětní mince v kvalitě proof má nominální hodnotu 5 £. Pod jejím výtvarným ztvárněním je podepsaný designér Thomas Doherty. Lícová strana mince je ozvláštněná barevným tiskem a zobrazuje bohatou kytici rudých vlčích máků. Po obvodu mince na líci je vyražen nápis „Their name liveth for evermore“ (Jejich jméno bude žít navždy). Autor grafické návrhu vysvětluje, že jasně červená barva květin má zdůrazňovat nejen vzpomínku na zesnulé vojáky, ale také naději do budoucna.

Rubová strana mince má standardní design s portrétem královny Alžběty II. a údaji o roku vydání a nominální hodnotě mince. Tato stříbrná pamětní mince je typu Piedfort, tedy dvojnásobné tloušťky než běžné mince. Mince váží 56,56g a její průměr je 38,61mm. Letošní pamětní mince ke Dni válečných veteránů je teprve druhou mincí typu Piedfort vyraženou k této příležitosti.

Nejen pamětní mince naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.