V roce 2015 uplynulo 50 let od prvního vysílání Večerníčku, tradičního pohádkového pořadu České televize. Česká mincovna připravila pro sběratele a investory emisi zlatých a stříbrných pamětních mincí na náměty večerníčkových postav. Hodnota těchto mincí je dána nejen cenou drahého kovu použitého na jejich výrobu, ale také vysokou uměleckou hodnotou jejich zpracování.
Sběratelské a investiční mince ve večerníčkové emisi razí Česká mincovna pod novozélandskou licencí. Proto je nominální hodnota mincí uváděna v novozélandských dolarech. Ze stejného důvodu je na rubu každé mince portrét královny Alžběty II. Lícová strana mince je pak věnována různým pohádkovým postavám, které důvěrně známe z vysílání Večerníčku. Autorkou uměleckých návrhů mincí na náměty Večerníčku je medailérka Irena Hradecká.
U zrodu Večerníčku, který byl ve své současné podobě poprvé odvysílán 2. ledna 1965, stál výtvarník a dramaturg Milan Naprávník. Nezaměnitelnou hudební znělku pořadu složil Ladislav Simon. Postava šibalského chlapce Večerníčka v papírové čepici pochází z dílny výtvarníka Radka Pilaře. Večerníček je nejen nejdéle vysílaným dětským pořadem u nás, ale i tím nejsledovanějším.
Kreslená postavička Večerníčka je námětem první pamětní mince vydané v této emisi. Mince vyšla ve zlaté a stříbrné variantě, a to v limitovaném nákladu 250 kusů u zlaté mince a 500 kusů u mince stříbrné. Zlatá mince má nominální hodnotu 5 dolarů, stříbrná je o nominální hodnotě 2 dolary. Obě mince vyšly v roce 2015, ale večerníčková emise pokračuje ještě v roce 2016. Mezi další postavičky připomínané na mincích patří Bob a Bobek, Víla Amálka či Maxipes Fík.