Pouhé dva týdny po proběhnutí referenda z 23. června 2016, ve kterém voliči Spojeného království rozhodli pro odchod z Evropské unie, vydaly Cookovy ostrovy dvě pamětní mince připomínající tuto historickou událost. Jedná se o stříbrnou minci v nominální hodnotě jednoho dolaru a zlatou minci v nominální hodnotě dvaceti dolarů. Každá z variant byla vydána v limitované edici 2.016 kusů. Jedná se o první a zatím jediné vydání mincí odkazující k Brexitu.

Zlatá i stříbrná mince mají stejný výchozí design. Líc mince ukazuje mapu Evropy, na které je oblast Spojeného království pokrytá barevně provedenou národní vlajkou. Na okraji mince na lícové straně je dále vyraženo datum referenda a nápis Brexit. Rub mince zobrazuje portrét britské královny Alžběty II. společně s nominální hodnotou mince, zemí vydání a rokem vydání. Zlatá mince má čistotu 99,99 %, průměr 26 mm a váhu 3,11 g. Stříbrná mince o čistotě 99,99 % má průměr 26 mm a váží 3 g.

Země vydání mince, Cookovy ostrovy, má ojedinělou, obtížně definovatelnou pozici na politické mapě světa. Ostrovy byly anektovány Spojeným královstvím v roce 1900 a následně se staly územím volně přidruženým k Novému Zélandu. Cookovy ostrovy jsou samosprávným celkem, ovšem podléhají novozélandské zahraniční politice. Obyvatelé Cookových ostrovů mají občanství Nového Zélandu. Měnou ostrovů je novozélandský dolar společně s  dolarem Cookových ostrovů, který ovšem platí pouze na ostrovech.