Euro mince jsou díky své snadné dostupnosti oblíbeným sběratelským artiklem i mezi českými numismatiky. Zatímco vydávání euro bankovek spadá zcela pod kompetence Evropské centrální banky, emise mincí jsou v kompetenci jednotlivých členských států. Přesto i v případě mincí musí národní banka každého státu informovat Evropskou centrální banku o svém emisním plánu a centrální banka pak kontroluje objem mincí, které budou vyraženy. Tímto způsobem se předchází tomu, aby se do oběhu dostalo příliš mnoho bankovek a mincí, což by vedlo k inflaci eura.

Euro mince se vydávají v osmi různých nominálních hodnotách (1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 a 2 eura). Jedna strana mincí je pro všechny státy stejná – autorem jejího návrhu je Luc Luycx z Královské belgické mincovny. Společná strana mincí zobrazuje motivy Evropské unie a Evropy obecně, přičemž mince v hodnotě 1, 2 a 5 centů znázorňují Evropu ve vztahu k Africe a Asii. Druhá strana mincí se liší podle země, ve které byla daná mince vydaná.

Každá členská země Evropské unie má navíc nárok na dvě emise pamětních euro mincí ročně. Pro pamětní mince je vyhrazena nominální hodnota 2 euro. Pamětní mince mají opět stejnou společnou stranu napříč Evropskou unií, druhá strana mince pak zpravidla připomíná národní události historického významu. První pamětní mince vyšla v Řecku v roce 2004 k příležitosti olympijských her v Aténách. Pamětní mince vycházejí taky ve společných vydáních všech států. Poslední taková mince vyšla v roce 2012 k připomenutí desátého výročí existence eura.

Pro českého sběratele jsou obzvláště zajímavé slovenské pamětní euro mince, protože několik z nich připomíná události ze sdílené československé historie. Například v roce 2009 vydala Národní banka Slovenska pamětní euro minci připomínající dvacáté výročí sametové revoluce. Roku 2013 pak vyšla slovenská euro mince k příležitosti uplynutí 1150 let příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zatím poslední slovenská pamětní mince je z roku 2016 a oslavuje slovenské předsednictví v Radě Evropské unie.

Pamětní euro mince naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.