Už dvacet let každoročně vycházejí nové známky OSN upozorňující na problematiku ohrožených druhů zvířat a rostlin. Letošní emise na motivy ohrožených druhů byla vydaná 11. května 2017. Poštovní správa OSN se spojila s rumunskou poštovní správou, Romfilatelia, proto celá série zahrnuje 12 známek vydaných OSN a další čtyři známky ve vydání rumunské pošty.

Nové známky OSN představují řadu živočichů a rostlin, které na seznam ohrožených druhů přibyly teprve nedávno. Jde o druhy přidané pod ochranu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) na základě konference signatářů této úmluvy proběhlé v jihoafrickém Johannesburgu loni na podzim. V rámci propagace konference poštovní správa OSN v době jejího konání připravila sérii příležitostných známek na námět africká příroda.

Jako obvykle byly nové známky OSN vydané v New Yorku, Ženevě a ve Vídni, a to v různých nominálních hodnotách a nákladech. Známky vycházejí v soutiscích obsahujících 16 kusů ve čtyřech různých variantách. Vedle vlastních známek je k dispozici několik verzí FDC se známkami oraženými příležitostnými razítky. Na razítkách nesoucích logo CITES se objevuje silueta vybraného ohroženého druhu a datum a místo vydání známky.

Za výtvarným návrhem všech známek stojí Rorie Katz. Nové známky OSN mají jednoduchý a čistý design; jejich jednolité pozadí v jasných barvách nechává vyniknout zobrazeným druhům. Na známkách se mimo jiné objevuje madagaskarský druh gekona Paroedura masobe, kozorožec kavkazský či žralok liškoun. Z ohrožených rostlin se na nové známky OSN dostal baobab Grandidiérův, africký zázvor Siphonochilus aethiopicus nebo druh kaktusu Sclerocactus blainei.

Nejen známky OSN najdete v nabídce e-shopu TGW.cz.