K příležitosti Mezinárodního dne jógy, který připadá na 21. červen 2017, vycházejí nové známky OSN. Poštovní správa OSN připravila k tomuto svátku jeden příležitostný aršík, který vydává pobočka v New Yorku. Všechny známky obsažené v aršíku nesou jednotnou nominální hodnotu 1.15 dolarů. Známky mají jednoduchý, ale efektní design, kdy každá z nich představuje jednobarevnou mužskou nebo ženskou siluetu provádějící jednu z jogínských pozic. Známky jsou opatřené červeným proužkem s názvem vydavatele a vedle nominální hodnoty je na nich dále uvedený rok vydání. Aršík je k dostání ve stavu mint nebo oražený razítkem s logem OSN a datem prvního dne vydání.

Nové známky OSN připomínají teprve nedávno ustanovený významný den. Valné shromáždění vydalo rezoluci vyhlašující Mezinárodní den jógy v roce 2014, a tento svátek se poprvé slavil následující rok. Impulz pro oficiální podporu jógy, indického fyzického i duchovního cvičení starého okolo pěti tisíc let, přišel od indického předsedy vlády Narendry Modiho. Ten ve svém proslovu adresovanému Valnému shromáždění OSN popsal jógu jako nedocenitelný dar prastaré indické tradice. Jóga usiluje o jednotu těla a mysli a zaujímá holistický přístup k lidskému zdraví.

Letní slunovrat byl zvolený pro šíření povědomí o józe proto, že je to nejdelší den v roce, který má v mnoha částech světa zvláštní význam. Je tomu tak i jogínské tradici. Podle ní se 21. června první jogín postavil čelem na jih a spočinul zrakem na svých sedmi učednících, kteří měli za úkol rozšířit znalosti jógy do celého světa. K Mezinárodnímu dni jógy 2017 se bude konat řada akcí po celém světě. Zvláštním tématem letošního Dne jógy je myšlenka jógy pro zdraví. Tu předvede v praxi 72 učitelů a žáků ze školy City Montessori School v indickém městě Lucknow, kteří budou v Den jógy cvičit v newyorském ústředí OSN.

Nejen známky OSN naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.