Poštovní známky vydané v lednu 2025 v České republice

Leden tradičně přináší nejen začátek nového roku, ale také novinky ve světě české filatelie. Česká pošta zahájila rok 2025 vydáním poštovní známky věnované jednomu z významných českých ryteckých mistrů – Bohumilu Heinzovi. Tento výjimečný tvůrce se nesmazatelně zapsal do dějin české známkové tvorby a jeho dílo nyní ožívá na nové známce, která potěší nejen sběratele, ale i milovníky umění a historie.

Zdroj foto: Česká pošta

Tradice české známkové tvorby: Bohumil Heinz

  • Katalogové číslo: 1303
  • Datum vydání: 20. 1. 2025
  • Nominální hodnota: 31,00 Kč
  • Tiskové listy: 50 ks známek v nákladu 400 000 ks; 8 ks známek do známkového sešitku v nákladu 72 000 ks známek (9 000 tiskových listů do sešitků)
  • Rozměr obrázku: 40 x 23 mm
  • Výtvarný návrh: Michal Novák

Tato známka vzdává hold umění rytectví, které je klíčovou součástí české známkové tradice. Bohumil Heinz, který žil v první polovině 20. století, byl mistrem svého řemesla a jeho precizní práce dodnes fascinuje odborníky i sběratele. Jeho talent pro detailní rytiny, jemné linie a preciznost ve vykreslení portrétů i architektonických prvků z něj činí jednoho z nejvýznamnějších českých rytců všech dob.

Znamka vydána ve známkovém sešitku.

Zdroj foto: Česká pošta

700 let od zahájení ražby zlatého florénu – nová poštovní známka připomíná historický milník

Česká pošta vydává 20. ledna 2025 novou poštovní známku k připomenutí významného výročí – 700 let od zahájení ražby zlatého florénu v českých zemích. Tento motiv oslavuje nejen historický mezník v české mincovní tradici, ale také významnou etapu ekonomického a kulturního rozvoje středověkých českých zemí.

Nová známka s nominální hodnotou 36 Kč je vydávána v upravených tiskových listech po 4 kusech, přičemž motivy se střídají v soutisku 2 + 2 známky. Celkový náklad činí 2 × 40 000 ks známek. Rozměr známky je 50 × 40 mm a její výtvarný návrh zpracovali Filip Heyduk.

Zdroj foto: Česká pošta

Zlatý florén – první česká zlatá mince

Zlatý florén byl první zlatou mincí, která se razila na území Českého království. Na popud krále Jana Lucemburského byla jeho výroba zahájena v roce 1325. Inspirací pro něj byly tehdejší italské zlaté mince – především florentský florén, který se vyznačoval vysokou ryzostí a stabilní hodnotou. Český florén měl na lícní straně motiv svatého Jana Křtitele, zatímco rub zdobil královský znak. Přestože se jeho ražba nerozšířila natolik jako pozdější zlaté dukáty Karla IV., florén zůstal důležitým symbolem hospodářských ambicí českého středověkého království.

Nová poštovní známka je tak nejen poctou tomuto mincovnímu milníku, ale také krásným sběratelským kouskem pro filatelisty i milovníky historie.

Známky jsou tištěny v přepážkové listu 2 + 2 ks.

Zdroj foto: Česká pošta

Poštovní známka k 725. výročí zahájení ražby pražského groše

Dne 20. ledna 2025 vydává Česká pošta novou poštovní známku připomínající 725 let od zahájení ražby pražského groše. Tento ikonický stříbrný peníz, zavedený Václavem II. koncem 13. století, se stal jednou z nejvýznamnějších měn středověké Evropy.

Známka s nominální hodnotou 36 Kč pochází z výtvarného návrhu Filipa Heyduka a je vydána ve speciálním tiskovém listu o 4 známkách (2+2 v soutisku). Celkový náklad činí 2 × 40 000 ks známek, což odpovídá 20 000 tiskových listů. Známka má rozměry 50 × 40 mm a precizně ztvárňuje motiv pražského groše, jenž dominoval mincovnímu systému Českého království po několik staletí.

Zdroj foto: Česká pošta

Pražský groš, poprvé ražený v Kutné Hoře roku 1300, byl díky vysokému obsahu stříbra vyhledávaným platidlem nejen v českých zemích, ale i v sousedních státech. Na líci nesl podobiznu panovníka s korunou a latinským opisem „WENCEZLAVS SECVNDVS“, na rubu se vyjímal český heraldický lev a nápis „GROSSI PRAGENSES“.

Vydáním této známky se připomíná významný moment české numismatiky a hospodářských dějin, kdy se pražský groš stal pevným základem obchodu ve střední Evropě.