15. května 2017 vyšly ve společném vydání poštovních správ Grónska, Dánska a Faerských ostrovů nové známky ke zlaté svatbě dánské královny. Grónsko a Faerské ostrovy jsou autonomními územími v rámci Dánského království. Dánský královský pár je zde velmi oblíbený a často do těchto oblastí cestuje. Dánská královna Markéta II. nastoupila na trůn v roce 1972. Svého manžela, nynějšího prince Henrika, poznala při studiích v Londýně v roce 1965, kde Henrik působil jako francouzský diplomat. Svatba páru se konala 10. června 1967, letos tedy oba slaví padesátileté výročí manželství.

Markéta II. navázala na tradici svého otce, dánského krále Frederika IX., který byl rovněž v Grónsku a na Faerských ostrovech častým návštěvníkem. Dědička dánského trůnu poprvé navštívila Grónsko už ve 20 letech, v roce 1960. Její manžel Grónsko osobně poznal až po svatbě, zamiloval si je a stal se nadšeným sběratelem grónského umění. Královský pár naposledy oficiálně navštívil Grónsko v roce 2015, následující rok pak královna strávila několik dní na Faerských ostrovech.

Známka ke zlaté svatbě královny Markéty II. a prince Henrika byla vytvořená designérem Jakobem Monefeldtem podle fotografie Torbena Eskeroda. Fotografie zobrazuje královský pár neformálně, v barevném oblečení a s úsměvy. Známka o rozměrech 40 × 40 mm nese nominální hodnotu 50 dánských korun. K dispozici je v soutiscích po 20 kusech nebo jako součást aršíku. Aršík s fialovým pozadím je zdobený opakujícím se vzorem ledního medvěda, berana a labutě. Jde o národní zvířata dánských území – lední medvěd symbolizuje Grónsko, beran Faerské ostrovy a labuť Dánsko. Aršík je také opatřený společným monogramem královského páru.

Známky všech zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.