V říjnu 2016 budou vydané nové vatikánské mince připomínající svým námětem Rok Božího milosrdenství. Papež František vyhlásil Rok Božího milosrdenství na období 8. prosince 2015 až 20. listopadu 2016. Jde o mimořádný Svatý rok, který podle křesťanské tradice probíhá každých 25 let. Mimořádné Svaté roky slouží k obrácení pozornosti věřících ke konkrétnímu tématu, v tomto případě ke skutkům milosrdenství.

Nové vatikánské mince k Roku Božího milosrdenství ponesou nominální hodnotu 2 euro. Mince budou uvedeny do běžného oběhu v počtu 105 tisíc kusů, ale předpokládá se spíše jejich využití pro sběratelské účely. Líc mince je věnovaný osobnosti římského biskupa Sv. Martina z Tours, který se podle legendy podělil s žebrákem o svůj plášť. Výjev tohoto milosrdného skutku je na minci doplněný nápisem GIUBILEO DELLA MISERICORDIA (Rok Božího milosrdenství), místem a rokem vydání mince a jménem autora jejího návrhu, M. Crisciottiho. Obvod mince lemuje 12 hvězd symbolizujících Evropskou unii. Rubová strana, která je shodná pro všechny euromince, zobrazuje mapu Evropské unie.

Vydávání euromincí kontroluje Evropská centrální banka. Podle jejích pravidel smí každá členská země vydat nanejvýš dvě emise pamětních mincí ročně. Toto omezení se nevztahuje na společné emise, jakou byla například ta z roku 2015 k připomenutí 30. výročí vzniku vlajky Evropské unie.

Euromince naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.

Nové vatikánské mince