Dne 1. září 2016 byly uvedeny do oběhu nové ukrajinské bankovky v nominální hodnotě 20 hřiven. Nová řada bankovek připomíná uplynutí 160 let od narození ukrajinského spisovatele a politika Ivana Franka (1856–1916). Jasně zelené bankovky nesou na lícové straně portrét Franka a na rubové straně zobrazení Národního akademického divadla opery a baletu ve Lvově.

Nové ukrajinské bankovky byly vyrobeny za použití přídavku lnu, což snížilo výrobní náklady a zvýšilo odolnost bankovek. Bankovky dále obsahují nové bezpečnostní prvky, včetně efektu změny odstínu při naklonění bankovky. Bankovky vyšly v nákladu jeden milion kusů. Z toho 20 tisíc kusů se Ukrajinská národní banka rozhodla zabalit do zvláštních obálek a nabídnout k prodeji jako sběratelský artikl.

Příležitostné série bankovek k upomínce národních osobností či událostí jsou ve světě běžnou praxí. Ukrajina už dříve vydala příležitostnou sérii bankovek, a to k připomenutí 20. výročí vzniku Ukrajinské národní banky v roce 2011. Série zahrnovala bankovky v nominální hodnotě 50 hřiven a byla limitovaná na tisíc kusů.

Ukrajinská národní banka má od roku 1995 také svůj numismatický program. Ukrajinské mince svými náměty oslavují národní dějiny, lidové tradice, významné osobnosti a přírodní i architektonické krásy země. V roce 2006, ke 150. výročí narození Ivana Franka, byla vyražena stříbrná pamětní mince s jeho portrétem.

Sběratelské bankovky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.