Na 20. září 2017 se připravují k vydání nové thajské bankovky k poctě památky krále Rámy IX. Nejdéle vládnoucí panovník světa, který strávil na trůně přes 70 let, zemřel loni na podzim ve věku 88 let. Vlády se poté ujal jeho nejstarší syn Vajiralongkorn, nyní známý jako Ráma X.

Nové thajské bankovky budou mít stejné nominální hodnoty, barvu a velikost jako bankovky aktuálně platné 16. série. Hlavním odlišujícím prvkem bude jejich rubová strana, která se věnuje životní dráze zesnulého krále. Na lícové straně bankovek zůstává zachovaný portrét Rámy IX. Podle Thajské národní banky budou bankovky se starým portrétem krále nadále platit, i když vyjde nová řada bankovek se zobrazením současného vládce.

Thajsko vydává pamětní bankovky ke zvláštním příležitostem poměrně pravidelně. Naposledy vyšla pamětní bankovka v nominální hodnotě 500 bahtů k oslavě 84. narozenin Její Výsosti Sirikit, nyní královny vdovy. Nové thajské bankovky k poctě Rámy IX. jej zobrazují v různých fázích života, od dětství na bankovce s nejnižší hodnotou až po starší věk na bankovce o nejvyšší hodnotě. Při ozáření ultrafialovým světlem se část bankovky s podobiznou krále rozsvítí.

Bankovky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.