V roce 2016 byly uvedeny do oběhu první nové švýcarské bankovky deváté série. Tato série postupně nahradí předchozí, která se ve Švýcarsku používá už více než dvacet let. Za tu dobu značně pokročily technologie tisku cenin, hlavním důvodem uvedení nové řady bankovek je tedy bezpečnost. Nové švýcarské bankovky používají nejmodernější bezpečnostní prvky, včetně vodoznaků, drobného textu či mikro perforací. Některé designové prvky se stanou viditelnými nebo změní svůj vzhled pouze při naklonění bankovky nebo pod ultrafialovým a infračerveným světlem.

První bankovka nové série o nominální hodnotě 50 CHF vyšla 12. dubna 2016. Tato umělecky výjimečně zpracovaná bankovka nedávno zvítězila v soutěži Bankovka roku 2016. Aktuálně vycházejí nové švýcarské bankovky v hodnotě 20 CHF, které se dostanou do oběhu 17. května 2017. Další na řadě je bankovka s nominální hodnotou 10 CHF, která má podle plánu vyjít 18. října 2017. Zbývající bankovky nové řady se budu zavádět postupně v přibližně půlročních intervalech, přičemž poslední by měla být vydaná v roce 2019. Bankovky staré řady zůstávají nadále v platnosti.

Nové švýcarské bankovky se vedle zvýšené bezpečnosti chlubí také novým inovativním designem. Jejich společným tématem je myšlenka mnoha různých tváří Švýcarska, každá bankovka proto bude ztvárňovat jednu typicky švýcarskou charakteristiku. Právě vydávaná dvacetifranková bankovka se zaměřuje na švýcarskou kreativitu, která je symbolizovaná světlem. Motivy světla se na bankovce objevují v mnoha podobách, včetně barevného podkladu bankovky, který připomíná obraz z kaleidoskopu. Všechny nové švýcarské bankovky budou shodně obsahovat prvek ruky a zeměkoule. Na dvacetifrankové bankovce tato ruka drží optický hranol, kterým prochází světlo.

Nejen švýcarské bankovky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.