Švédská národní banka představila 3. října 2016 nové švédské mince v nominálních hodnotách 1, 2 a 5 švédských korun. Tyto mince budou do poloviny příštího roku platit souběžně se starou sérií mincí. Staré mince se ovšem urychleně stahují z oběhu a přestanou platit po 30. červnu 2017. Mince ze staré série o hodnotě 10 korun nahrazena nebyla a zůstává v platnosti ve své původní podobě. V oběhu jsou momentálně staré mince v celkové hodnotě 2,5 bilionů korun.

Nové švédské mince byly uvedeny především z úsporných důvodů. Mince nové řady jsou menší než stará řada, proto jsou i lehčí. Dále jsou vyrobené z ekologicky nezávadného kovu, který zamezí potížím osob alergických na nikl. S novými mincemi se lépe manipuluje a jejich výroba neměla výrazný negativní dopad na životní prostředí. Úsporné opatření je také znovuzavedení mince v hodnotě 2 koruny, která byla zrušena v 70. letech minulého století. Kupující tak místo dvěma jednokorunovými mincemi mohou nyní platit jednou dvoukorunovou mincí.

Mince pocházejí z dílny designéra Ernsta Nordina a jejich tématem je „Slunce, vítr a voda“. Mince v hodnotě 1 a 2 koruny mají barvu mědi, 5korunová mince má zlatou barvu. Všechny mince nesou portrét krále Carla XVI. Gustafa. Mince jsou dále opatřené rokem ražby a iniciály jejich designéra. Na lícové straně všech mincí se nachází erb tří královských korun. Dále jsou uvedené iniciály současného ředitele Švédské královské banky a iniciál Stockholmu, kde byly nové švédské mince vyraženy. Líce mincí se u různých hodnot liší pouze detaily: na 1korunové minci je rytba stylizovaného slunce, na 2korunové minci je zobrazení větru a na 5korunové minci se nacházejí mořské vlny.

Mince celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.