Švédská banka pokračuje v aktualizaci národní měny a v říjnu 2016 uvedla do oběhu nové švédské bankovky v hodnotách 100 a 500 švédských korun. Nová série bankovek byla poprvé představena v říjnu 2015, kdy byly vydané bankovky v nominálních hodnotách 20, 50, 200 a 1.000 korun. Staré bankovky v těchto hodnotách už v současné době nejsou platné. Bankovky staré série v hodnotách 100 a 500 korun zůstávají v platnosti do 30. června 2017. Švédská národní banka usiluje o rychlé stažené staré série a její úplné nahrazení sérií novou.

Pravidelná aktualizace bankovek je potřebná s ohledem na pokrok ve výrobních technologiích, které jsou nyní schopné poskytnout lepší ochranu bankovek proti padělání. Dalším důvodem pro nové švédské bankovky je úspornost – bankovky nové série jsou menší než původní, takže se s nimi lépe manipuluje a jejich tisk není tak nákladný. Nové švédské bankovky jsou také opatřeny řadou nových bezpečnostních prvků. Přítomné jsou dále prvky rozeznatelné pohmatem, což usnadňuje manipulaci s bankovkami zrakově postiženým.

Nové švédské bankovky přicházejí také s novým designem. V soutěži o výtvarný návrh bankovek zvítězil designér Göran Österlund s námětem „Kulturní cesta“. Bankovky spojují oslavu švédského kulturního dědictví s přírodními motivy. Každá osobnost zobrazená na bankovce má nějaké pojítko s přírodním prvkem, se kterým bankovku sdílí. Všechny vybrané osobnost žily a působily ve 20. století a získaly si mezinárodní věhlas. Na 100korunové bankovce je vyobrazená švédská herečka Greta Garbo; na 500korunové nalezneme portrét operní pěvkyně Birgit Nilssonové.

Bankovky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.