Počátkem letošního roku Skotská královská banka oznámila, že připravuje nové skotské bankovky z polymerového materiálu. Na konci října pak byla uvedena do oběhu vůbec první skotská polymerová bankovka. Jde o bankovku v nominální hodnotě 5 £. Další polymerová bankovka v pořadí, a to o hodnotě 10 £, má vyjít příští rok. Nové skotské bankovky jsou o 15 % menší, a tedy úspornější než bankovky původní. Polymerový materiál zůstává déle čistý, je odolnější a bezpečnější než běžný materiál bankovek.

Jak vznikaly nové skotské bankovky

Skotská královská banka vydává svoje bankovky už od roku 1727. Uvedení polymerových bankovek s pokročilými bezpečnostními prvky má ztížit jejich padělání. Současně jde o bankovky, které svými náměty zachycují ty aspekty národní dědictví, kterých si obyvatelé Skotska nejvíce cení. Motivy bankovek jsou totiž výsledkem celonárodních workshopů, setkání a anket. Vítězným tématem, které všechny nové skotské bankovky spojuje, je „Bohatství přírody“.

Nové skotské bankovky o hodnotě 5 £

Nové skotské bankovkyPrvní nové skotské bankovky v polymerové sérii mají nominální hodnotu 5 £ a zobrazují portrét romanopiskyně a básnířky Nan Shepherdové. Modrozelená bankovka vzdává čest této skotské spisovatelce mimo jiné proto, že prostřednictvím svých mistrných popisů skotské krajiny mnoha čtenářům ukázala jejich zemi z nové perspektivy.

Shepherdová je vůbec první ženou, která se kdy objevila na skotských bankovkách. Rub bankovky obsahuje citát z její nejslavnější knihy, Živá hora, společně se zobrazením pohoří Cairngorms, o kterém často s láskou psala. Dále jsou zde vyobrazené makrely, které tvoří páteř skotského rybolovu.

Nové skotské bankovky o hodnotě 10 £

Nové skotské bankovkyNové skotské bankovky nesoucí nominální hodnotu 10 £ se teprve tisknou, ale jejich design už je známý. Svým portrétem na bankovce bude poctěna další významná skotská osobnost a další žena, konkrétně všestranná vědkyně, matematička a astronomka Mary Somervillová.

Líc bankovky znázorňuje pobřeží Burntisland Beach, kde Sommervillová trávila své dětství. Krajina je doplněná citátem z jedné z vědeckých publikací Sommervillové. Rub bankovky zobrazuje dvě hrající si vydry a součástí designu je i citát z básně Normana MacCraiga.

Bankovky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.