29. května 2017 byly slavnostně odhaleny nové skotské bankovky o nominální hodnotě 10 GBP. Bankovky se dostanou do oběhu na podzim letošního roku. Nové desetilibrové bankovky vydává Skotská banka; vedle ní mají právo vydávat bankovky také Skotská královská banka a Clydesdalská banka. Nové skotské bankovky o hodnotách 5 a 10 GBP uvedené Skotskou královskou bankovkou koncem minulého roku jsme představili ve starším článku.

Zbrusu nová desetilibrová bankovka Skotské banky je vyrobená z polymerového materiálu, ke kterému v současnosti přechází řada zemí vzhledem k jeho vysoké odolnosti. Všechny bankovky vycházející u Skotské banky mají společný motiv spisovatele a básníka Waltera Scotta. Scott je svými romantickými historickými romány známý i českým čtenářům. Méně známá je ale skutečnost, že právě Scott byl v roce 1826 významnou postavou kampaně bojující za zachování práva skotských bank tisknout vlastní bankovky.

Lícová strana nové skotské bankovky zobrazuje kromě portrétu Waltera Scotta také historickou budovu v centru Edinburghu, která dříve sloužila jako sídlo Skotské banky. Do obrázku této stavby bude včleněný zvláštní ochranný prvek, takzvané průhledné okénko, které je pro padělatele velmi obtížné napodobit. Dalším bezpečnostním rysem je proužek vytištěný metalickým inkoustem měnícím barvu při naklánění bankovky. Nové skotské bankovky budou dále opatřené plasticky vystupujícími body, což pomůže zrakově postiženým rozpoznat bankovku hmatem.

Rubová strana nové skotské bankovky provedené převážně v odstínech hnědé barvy potěší fanoušky Harryho Pottera. Ústředním tématem je zde totiž Glenfinnanský viadukt, který se objevil ve čtyřech potterovských filmech. Na viaduktu projíždí historická parní lokomotiva modelu Stanier Black 5. Tato lokomotiva byla ve své době velmi oblíbená a dodnes se zachovalo 18 funkčních exemplářů, které se při zvláštních příležitostech vydávají na výlety s turisty.

Nejen skotské bankovky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.