K letošnímu 40. výročí vyhlášení nezávislé Seychelské republiky vycházejí nové seychelské bankovky a mince. Projekt na přípravu nové série bankovek a mincí započal v roce 2012 a platidla, která jsou jeho výsledkem, byla uvedena do oběhu 5. prosince 2016. Tématem a motem spojujícím nové seychelské bankovky a mince je „Jedinečná biodiverzita Seychel – páteř naší ekonomiky“.

Nová série bankovek zahrnuje bankovky různých velikostí v nominálních hodnotách 500, 100, 50 a 25 seychelských rupií. Nová řada mincí pak nabídne mince o nominálních hodnotách 10, 5 a 1 rupie a dále 25, 10, 5 a 1 cent. Novinkou je 10rupiová mince, která nahradí původní 10rupiovou bankovku ze staré série. Nová platidla budou v oběhu společně se starou sérií, vydanou mezi lety 1998 a 2015, dokud starou sérii seychelská centrální banka nestáhne z oběhu.

Nové seychelské bankovky plynule spojují prvky staré série a prvky nové. Zůstává původní barevné ladění bankovek, ovšem u nové série je mimo jiné kladený větší důraz na pokročilé bezpečnostní prvky. Současně se přihlíží ke zvláštním potřebám zrakově postižených, a to zahrnutím prvků rozeznatelných pohmatem. Nové seychelské bankovky a mince vyzdvihují jedinečnost místní fauny a flóry.

Bankovky a mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.