K příležitosti 20. výročí Rakouské federální kanceláře lesního hospodářství vycházejí nové rakouské známky na motiv dubu. Známky jsou zcela jedinečné svým materiálem, kterým je tenký plátek pravého dubového dřeva. Tento sběratelský unikát byl vydaný 28. července 2017 v omezeném počtu 130 tisíc kusů.

Na výrobu nové rakouské známky byla použitá dubová dýha získaná z jediného stromu. Ten byl pokácený ve Vídeňském lese u městyse Breitenfurt. Majestátní dub byl 210 let starý, tyčil se do výšky 30 metrů a měl obvod kmene až 75 centimetrů. Strom byl zvlášť vybraný pro vytvoření známek a poražený výhradně k tomuto účelu.

Přeměna starého dubového stromu v nové rakouské známky byla značně komplikovaná. Dřevo je živý materiál, který neustále pracuje a mění své vlastnosti v závislosti na podmínkách, zejména na vlhkosti vzduchu. Známka byla zpracovaná rakouskými výrobci, kteří pro tento úkol vyvinuli speciální technologii. Dubová dýha je náchylná k vzniku prasklin a nerovných okrajů, když se jedná o precizní práci na drobném předmětu, jakým je miniaturní známka. Nové rakouské známky tak byly vyřezané za pomocí přesného laseru.

Známky mají zdánlivě prostý design, který je ale dokonale řemeslně zpracovaný. Známka věrně kopíruje siluetu dubu, včetně nepravidelně rozeklané členité koruny. Dolní část nové rakouské známky představuje půdu, ze které strom vyrůstá. Koruna dubu je potištěná vzorem zelených listů, kmen stromu a půda jsou ponechané v přírodní barvě. Známka je výjimečná nejen na pohled, ale samozřejmě také na dotek, kdy je cítit struktura dřeva.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.