Nové norské bankovky vzdávají hold oceánu

Nové norské bankovky

30. května 2017 spatří světlo světa první dvě nové norské bankovky, které odstartují postupné zavádění do oběhu nové série bankovek. Norská banka přistoupila k rozhodnutí o nové sérii především z důvodu bezpečnosti. Ačkoli je problém s paděláním bankovek v Norsku zanedbatelný, okolní země své bankovky pravidelně aktualizují, proto Norsko zvolilo stejný krok. Nová série bankovek se připravuje už od roku 2014 a letos se Norům konečně dostanou do ruky první výsledky spojeného úsilí designérů a tiskařů.

Nové norské bankovky vycházejí v nominálních hodnotách 100 a 200 norských korun. Přesně za rok od jejich vydání, tedy 30. května 2018, pozbydou bankovky staré série v těchto hodnotách platnost. V druhé polovině roku 2018 se pak Norům představí další bankovky nové řady, a to o hodnotách 50 a 500 korun. Poslední bankovka, nesoucí nominální hodnotu 1000 korun, vyjde koncem roku 2019.

Vzhled a bezpečností prvky každé bankovky v sérii už jsou známé. Všechny nové norské bankovky spojuje jedno hlavní téma oceánu, který byl pro Nory vždy zásadní životní skutečností. Norsko se ostatní chlubí nejdelším pobřežím v Evropě a plocha oceánu spadající pod Norsko je sedmkrát větší než norská souš. Každá bankovka reprezentuje jeden aspekt oceánu: 100korunová bankovka se věnuje oceánské dopravě a 200korunová bankovka rybolovu.

Nové norské bankovky jsou z hlediska designu průkopnickým počinem. Líc každé bankovky zobrazuje vždy jediný snadno rozpoznatelný dominantní motiv spojeným s oceánem. Překvapí rubová strana bankovek, která neobsahuje žádný konkrétní obraz, nýbrž je celá vyplněná abstraktním pozadím. Bankovky jsou provedeny v jasných primárních barvách, hlavní barva bankovky se na jejím rubu vyskytuje v řadě odstínů, které dávají vzniknout abstraktnímu pixelovanému vzoru.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.