30. května 2017 spatří světlo světa první dvě nové norské bankovky, které odstartují postupné zavádění do oběhu nové série bankovek. Norská banka přistoupila k rozhodnutí o nové sérii především z důvodu bezpečnosti. Ačkoli je problém s paděláním bankovek v Norsku zanedbatelný, okolní země své bankovky pravidelně aktualizují, proto Norsko zvolilo stejný krok. Nová série bankovek se připravuje už od roku 2014 a letos se Norům konečně dostanou do ruky první výsledky spojeného úsilí designérů a tiskařů.

Nové norské bankovky vycházejí v nominálních hodnotách 100 a 200 norských korun. Přesně za rok od jejich vydání, tedy 30. května 2018, pozbydou bankovky staré série v těchto hodnotách platnost. V druhé polovině roku 2018 se pak Norům představí další bankovky nové řady, a to o hodnotách 50 a 500 korun. Poslední bankovka, nesoucí nominální hodnotu 1000 korun, vyjde koncem roku 2019.

Vzhled a bezpečností prvky každé bankovky v sérii už jsou známé. Všechny nové norské bankovky spojuje jedno hlavní téma oceánu, který byl pro Nory vždy zásadní životní skutečností. Norsko se ostatní chlubí nejdelším pobřežím v Evropě a plocha oceánu spadající pod Norsko je sedmkrát větší než norská souš. Každá bankovka reprezentuje jeden aspekt oceánu: 100korunová bankovka se věnuje oceánské dopravě a 200korunová bankovka rybolovu.

Nové norské bankovky jsou z hlediska designu průkopnickým počinem. Líc každé bankovky zobrazuje vždy jediný snadno rozpoznatelný dominantní motiv spojeným s oceánem. Překvapí rubová strana bankovek, která neobsahuje žádný konkrétní obraz, nýbrž je celá vyplněná abstraktním pozadím. Bankovky jsou provedeny v jasných primárních barvách, hlavní barva bankovky se na jejím rubu vyskytuje v řadě odstínů, které dávají vzniknout abstraktnímu pixelovanému vzoru.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.