Při pohledu na nové nizozemské známky se vám dozajista budou sbíhat sliny. Nizozemská pošta vydala 19. června 2017 přepážkový list deseti známek na námět holandské pochoutky. Motivy známek byly vybrané ve spolupráci s Holandským centrem pro nehmotné kulturní dědictví v Utrechtu. Všechny zobrazené pokrmy jsou spjaté s určitým městem nebo regionem Nizozemska, ovšem mnoho z nich je známých v celé zemi i mimo ni. Nové nizozemské známky nemají udanou nominální hodnotu. V dolním levém rohu jsou opatřené číslem jedna, které označuje známky pro zasílání běžných dopisů v rámci Nizozemska. Barevné známky s lákavými pokrmy vyšly v nákladu 130.000 soutisků.

Nové nizozemské známky a jejich design

Nové nizozemské známky navrhnula trojice amsterdamských designerů, Joost Overbeek, Ayla Maagdenberg a Maarten Geurink. Všichni tři se také na známkách objevují při prezentaci pochoutek. Focení jídel komplikoval fakt, že mnoho z nich je mastných nebo lepkavých, takže modelové strategicky použili utěrky a talíře. Celkem osm z deseti představených dobrot je sladkých. Slaná jídla jsou zastoupená amsterdamskými sterilovanými cibulkami a groningenským vejcem, kterému se u nás říká také skotské vejce. Recepty na tradiční holandské dobroty sice nejsou součástí známek, ale jejich okraje každé z jídel a jeho ingredience alespoň stručně popisují.

Nové nizozemské známky a zobrazená jídla

Podle vydavatele přepážkového listu jsou dvě z pochoutek, které se dostaly na nové nizozemské známky, k sehnání skutečně pouze v místě jejich původu. Jednou z nich jsou tvrdé bonbóny různých tvarů a barev, které se připravují ve městě Zwolle podle tradiční tajné receptury. Další je zákusek podobný perníku, který se peče z čerstvé žitné mouky a čerstvého medu. Původně se připravoval výhradně k příležitosti karnevalu ve městě Tiel, proto se mu také někdy říká holandský karnevalový koláč. Milovníky čokolády zaujmou velké koule plněné šlehačkou a máčené v hořké čokoládě, které pocházejí z města Den Bosch. Další sladkosti zdobící nové nizozemské známky jsou tenké vafle, ovocný koláč či křehké skořicové pečivo ve tvaru šneků.

Známky všech zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.