Nové maledivské bankovky série zvané Ran Dhihafaheh se začaly postupně uvádět do oběhu v roce 2016. Do dnešního dne série čítá šest bankovek o nominálních hodnotách 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 rupií. Podle aktuální tiskové zprávy vyjde letos v červenci další nová bankovka, a to o hodnotě 5 rupií.

Maledivské měnové orgány původně ohlásily, že 5rupiová bankovka bude nahrazena mincí. Nyní se však toto rozhodnutí změnilo a veřejnosti byla místo mince představená nová bankovka. Vydání bankovky je poměrně překvapivé také vzhledem k tomu, že 5 rupií je nejnižší nominální hodnota maledivských bankovek, která v přepočtu odpovídá necelým 8 českým korunám.

Nové maledivské bankovky série Ran Dhihafaheh

Všechny nové maledivské bankovky byly vytvořeny designérem Abdullem Nashaathem na téma Maledivy a jejich obyvatelé. Bankovky jsou tištěné na polymeru, ke kterému v současnosti přechází řada zemí vzhledem k odolnosti a trvanlivosti tohoto materiálu. Nové maledivské bankovky mají jednotné rozměry 150 × 70 mm. Zajímavostí jsou jejich sériová čísla. První znak čísel vytištěných vertikálně je uvedený v místním tradičním jazyce a písmu divehi. U horizontálních čísel je prvním znakem písmeno anglické abecedy.

Nové maledivské bankovky o hodnotě 5 rupií

Některé nové maledivské bankovky, včetně té 5rupiové, zobrazují postavy bez hlavy. Uměleckým záměrem snad bylo zdůraznit univerzálnost představených postav. Nejedná se o konkrétní osobnosti, ale spíše o všeobecné postavy reprezentující typické národní činnosti. Nejnovější bankovka v hodnotě 5 rupií tak ukazuje bezhlavého fotbalistu. Někteří se domnívají, že se jedná o slavného kapitána národního týmu, Ali Ashfaqa. Rubová strana bankovky je věnována historickému komunikačnímu prostředku používanému na Maledivách – velké špičaté mušli.

Bankovky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.