Právě vycházejí nové kanadské známky, které jsou součástí emise oslavující místa v Kanadě zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o čtvrtou část emise, v jejíž rámci vyšlo dosud patnáct známek. Nově vydané známky přidávají k emisi dalších pět kusů. Cílem čtvrté části emise UNESCO je ukázat filatelistům místa, kde se nacházely nejstarší obydlené osady, a také lokality, kde lze pozorovat stopy počátků vzniku složitých organismů, tedy počátků života.

Nové kanadské známky byly vytvořeny podle uměleckého návrhu Lary Minjaové. Známky jsou k dispozici také oražené příležitostným razítkem, které nese jméno rybářské vesnice v oblasti Mistaken Point. Tato oblast je zatím posledním kanadským záznamem na Seznamu světového dědictví UNESCO. FDC k příležitosti pěti nových známek v emisi UNESCO obsahuje navíc skryté prvky, které čekají na odhalení při osvícení černým světlem.

Nové kanadské známky na námět dědictví UNESCO

Kanada se pyšní celkem osmnácti zápisy na seznamu dědictví UNESCO. Již zmiňovaná lokalita Mistaken Point leží v provincii Newfoundland a Labrador. Jde o pobřeží národního parku, kde byly nalezeny fosilie představující nejstarší mnohobuněčné organismy na Zemi. Tyto fosilie jsou staré přibližně 560 až 580 milionů let. Známka věnovaná Mistaken Point zobrazuje panoramatický snímek tohoto pozoruhodného místa.

Námětem další nové kanadské známky je historický střed města Québec, hlavního města stejnojmenné provincie. Toto sídlo bylo založené v roce 1608 Samuelem de Champlainem a na seznam dědictví UNESCO se dostalo proto, že jde o jediné město severně od Mexika se zachovanými hradbami. Historický ráz starý čtyři sta let si Québec zachoval dodnes. Na známce věnované Québecu je zachycená jedna z bran a strážních věží, které jsou součástí městského opevnění.

L’Anse aux Meadows, česky Zátoka medúz, se nachází na severu ostrova Newfoundland. Tato oblast byla jednou z prvních kanadských lokalit zapsaných na seznam UNESCO, a to již v roce 1978. Byly zde objeveny vzácné pozůstatky vikinského osídlení, které jsou nejstarší známou evropskou osadou na americkém kontinentu. Vikingové se zde krátce usídlili na počátku jedenáctého století. Na místě byl vystavěný model původní osady tak, jak asi ve své době vypadala.

Nejen kanadské známky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.