K letošním oslavám uplynutí 150 let od založení Kanady se připojují nové kanadské bankovky vydané k této výjimečné příležitosti. Pamětní bankovky o nominální hodnotě 10 dolarů vstoupily do oběhu 1. června 2017. Používat se budou společně se stávajícími platnými 10dolarovými bankovkami, které nenahrazují, nýbrž doplňují. Bankovky stimulují kanadskou národní hrdost a zdůrazňují historické, přírodní a kulturní bohatství země. Na bankovkách jsou poctěni čtyři významní Kanaďané a zachyceno je na nich také pět odlišných krajin z různých částí této rozlehlé země. Bankovky jsou opatřeny novými bezpečnostními prvky, včetně trojrozměrného javorového listu.

Unikáty nové kanadské bankovky

Nové kanadské bankovky jsou v mnoha směrech jedinečné. Jedná se o v pořadí teprve čtvrtou pamětní bankovku vydanou v 80letých dějinách Kanadské banky. Předchozí bankovka tohoto druhu vyšla v roce 2015 a byla věnovaná královně Alžbětě II., která se v tomto roce stala nejdéle vládnoucí kanadskou panovnicí. Právě vydaná 10dolarová bankovka je neobyčejná především svými náměty. Lícová strana bankovky totiž zobrazuje hned čtyři portréty předních kanadských osobností. Nové kanadské bankovky také poprvé ukazují společně kanadskou ženu a příslušníka původních obyvatel Kanady. Design bankovky navíc začleňuje kulturní prvky Inuitů a Métisů, prvních obyvatel země.

Design nové kanadské bankovky

Líci převážně fialové bankovky dominují portréty kanadských historických postav. Mezi ně patří John A. Macdonald, jeden ze zakladatelů konfederace, který sloužil jako první kanadský předseda vlády. George-Étienne Cartier sehrál svou roli především pro francouzsky mluvící obyvatele Kanady v Québecu, kde působil jako zákonodárce. Agnes Macphailová, bojovnice za práva žen a utlačovaných, se stala první ženou zvolenou do kanadského parlamentu. James Gladstone, příslušník kmene Blackfoot, byl prvním kanadským senátorem domorodého původu.

Zatímco lícová strana bankovky se soustřeďuje na historii Kanady, její rub se zaměřuje na kanadskou přírodu. Tyčí se zde majestátní Pobřežní hory, které se rozkládají na území Britské Kolumbie. Provincie ležící v prériích jsou zastoupené Saskatchewanem, odkud pochází detail zrajících pšeničných klasů zobrazených na bankovce. Nové kanadské bankovky nezapomínají ani na rozlehlé lesy rozpínající se v oblasti Kanadského štítu a zaujímající zhruba polovinu území země. Bankovky jsou doplněny pobřežím Atlantického oceánu, který omývá nejvýchodnější provincie Kanady, Newfoundland a Labrador. Posledním přírodním motivem nové kanadské bankovky je polární záře osvětlující Národní park Wood Bufalo mezi provincií Alberta a Severozápadními teritorii.

Bankovky všech zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.