14. září 2017 se filatelisté dočkali hned šesti nových islandských známek, a navíc jednoho aršíku. Právě vydané známky se tematicky věnují místní přírodě a historickým událostem. Dvě ze známek jsou pokračováním emise na námět islandského mořského ekosystému a další dvě pokračují v emisi na motiv islandské flóry. Zbylé známky a aršík jsou příležitostná vydání.

Islandská fauna a flóra

Nové islandské známky v sérii mořský ekosystém zachycují největší škebli žijící v islandských vodách. Škeble latinsky pojmenovaná acesta excavata má jasně oranžovou barvu a skládá se z několika vypouklých částí. Druhá známka ve stejné sérii zachycuje korál madrepora oculata, který je tvořený tvrdým vápenitým tělem s mnoha výběžky. Za rok vyroste nanejvýš o dva centimetry, takže vznik korálového útesu trvá velmi dlouho. Ve vodách u jižního a západního pobřeží Islandu lze nalézt řadu korálových formací v hloubce až jednoho kilometru. Další dvě nové známky ze série na námět islandské flóry se věnují lišejníkům rostoucím ve zdejším vlhkém oceánském klimatu.

Islandská historie

Z ostatních nově vydaných známek jedna připomíná uplynutí 500 let od 31. října 1517, kdy Martin Luther přibyl svých 95 tezí na dveře kostela Všech svatých ve Wittenbergu. Tento den se považuje za začátek reformace, jejíž myšlenky se následně rozšířily po celé Evropě. Známka reprodukuje titulní stranu Nového zákona, první knihy vydané v islandském překladu v roce 1540. Další příležitostná známka se symbolickým designem ozubených kol je věnovaná stoletému výročí založení Islandské obchodní komory. Komora sdružuje firmy, organizace a jednotlivce, kteří vytvářejí silnou a zdravou národní ekonomiku.

Poslední islandská novinka je dobově černobílý aršík oslavující 250 let výprav z jiných zemí na Island. Prvním historicky významným spisem popisujícím Island byl cestopis francouzského námořního důstojníka Yves Joseph de Kerguelen de Trémareca. Ten se na příkaz krále Ludvíka XV. vydal na Island v letech 1767–68 a o svém působení sepsal knihu, která se stala důležitým zdrojem informací pro pozdější výzkumníky.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.