Dne 27. dubna 2017 vyšly nové islandské známky patřící do několika různých sérií. Jedná se celkem o devět jedinečných známek s odlišnými nominálními hodnotami, které spadají do pěti národních i mezinárodních tematických sérií.

Turistické známky

Nové islandské známkyNové islandské známkyJiž šestým rokem islandská pošta vydává sérii turistických známek, která poukazuje na atraktivní lokality tohoto ostrovního státu. Letošním tématem turistických známek jsou aktivity, které mohou návštěvníci Islandu provozovat. Do této série patří dvě nové islandské známky. Jedna z nich představuje jízdu na koni, konkrétně zobrazuje místní plemeno islandského ponyho. Po celém ostrově existují řada míst, odkud si lze ve skupinkách vyjet na kratší či delší projížďku a kochat se pohledem na islandskou krajinu ze hřbetu koně. Další známka se věnuje túrám na ledovec, které jsou poněkud riskantnější, ale velmi oblíbenou turistickou zábavou na Islandu. Známka zobrazuje nezbytné vybavení pro lezení na ledovec, a to helmu, mačky a sekerku.

Emise Europa

Nové islandské známkyNové islandské známkyDalší nové islandské známky se připojují k emisi Europa, jejímž letošním tématem jsou hrady a zámky. Europa je filatelistická iniciativa zastřešená asociací PostEurope, která sdružuje evropské poštovní správy. Island se se zadaným tématem musel vypořádat kreativně – na ostrově totiž na rozdíl od kontinentální Evropy nikdy žádný hrad ani zámek vystavěný nebyl. Motivem dvou zasněných islandských známek v ledově modré barvě jsou proto vzdušné známky a hrady ze sněhu.

Emise SEPAC

Nové islandské známkyMezi nové islandské známky patří i jedna známka označená logem SEPAC, což je Sdružení malých evropských poštovních správ. Námětem této známky jsou tradiční islandská řemesla a ruční práce, konkrétně charakteristicky vzorovaný pletený svetr. Známka v odstínech šedi byla vytištěná na hrubě strukturovaném papíře, který připomíná texturu vlny.

Rok udržitelného rozvoje turismu

Nové islandské známkyNové islandské známkyDalší dvě nové islandské známky hýří barvami – známky v jasných pastelových odstínech patří do série Rok udržitelného rozvoje turismu. Toto téma bylo zvoleno proto, že Organizace spojených národů vyhlásila rok 2017 právě Rokem udržitelného rozvoje turismu. Společným motivem známek jsou přírodní lázně na Islandu. Islandská Modrá laguna, naplněná horkou vodou s blahodárnými účinky na kožní choroby, je na známce zobrazena při nočním osvětlení. Druhá známka ukazuje přírodní lázně Mývatn poblíž Reykjavíku v záři červánků.

Mláďata

Nové islandské známkyNové islandské známkyPoslední nové islandské známky jsou prvními v nové sérii věnující se mláďatům islandských domácích zvířat a mazlíčků. Dvě čtvercové známky na jednoduchém bílém pozadí ukazují kůzle a kotě. Kozy přivedli na Island první osadníci ostrova a nyní je tento druh považovaný za ohrožený. Tříbarevnému kotěti na druhé známce neodolají dětští ani mnozí dospělí filatelisté.

Nejen islandské známky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.