V září 2016 Indonéská banka oznámila záměr vydat nové indonéské bankovky zobrazující tváře významných národních hrdinů. Už v prosinci téhož roku byly nové bankovky uvedené do oběhu. Bankovky nové a původní série zatím platí souběžně, i když Indonéská banka plánuje staré bankovky postupně stahovat. Nová série čítá sedm bankovek, které mají nejen nový design, ale především jsou opatřené pokročilými bezpečnostními prvky.

Nové indonéské bankovky: designové a bezpečnostní prvky

Všechny nové indonéské bankovky mají společný jednotný styl. Lícová strana každé bankovky zobrazuje portrét význačné národní osobnosti. Rubová strana zase ukazuje tradiční národní tance a přírodní zajímavosti Indonésie.

Nové indonéské bankovky o nominální hodnotě 100.000 indonéských rupií vzdávají čest zakladatelům moderní Indonésie. První indonéský prezident, Sukarno, a první viceprezident, Mohammad Hatta, se nacházeli i na bankovkách stejné hodnoty staré série. Oproti staré sérii jsou ale portréty obou státníků v nové sérii uvolněnější a oba činitelé se na nich usmívají.

Bankovkou o nominální hodnotě 1.000 rupií byla poprvé poctěna i žena. Tjut Meutiaové byl udělen status národní hrdinky poté, co aktivně bojovala proti holandské okupaci na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Za své ideály položila život.

Na rozdíl od staré série myslí nové indonéské bankovky i na zrakově postižené. Zahrnují totiž prvky, které umožní poznat bankovku hmatem. Bankovky při naklánění a pohledu z různých úhlů mění barvu, což je kromě estetického prvku především prvek bezpečností. Padělatele má odradit i ochranná metalická fólie a skryté obrazce viditelné pouze pod určitým úhlem.

Nové indonéské bankovky: srp a kladivo?

Nové indonéské bankovkyNové indonéské bankovky vzbudily nečekané ohlasy. Některým pozorovatelům se totiž stylizované logo Indonéské banky vytištěné na bankovkách jevilo jako symbol srpu a kladiva. Logo banky bylo vytvořené zvláštní technikou, kdy bylo rozříznuté napříč a vytištěné tak, že jako celek je vidět pouze proti světlu. Představitelé banky situaci vysvětlili a ujistili, že nová série indonéských bankovek srp a kladivo skutečně nezobrazuje.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.