V tiskové zprávě ze 7. června 2017 Gruzínská národní banka oznámila, že nové gruzínské bankovky o nominální hodnotě 5 lari budou uvedeny do oběhu 1. září letošního roku. Design nové bankovky a její bezpečností prvky už byly představeny veřejnosti. Bankovka 5 lari navazuje na loni vydané nové bankovky o hodnotách 20, 50 a 100 lari. Bankovky ostatních nominálních hodnot, které se v Gruzii používají, budou následovat. Nová řada bankovek si zachovává motivy známé z původní řady, ale výrazně modernizuje jejich vzhled. Nové gruzínské bankovky jsou rovněž vybaveny aktualizovanými bezpečnostními prvky.

Designové prvky nové gruzínské bankovky

Líci inovované bankovky 5 lari dominuje portrét gruzínského historika a lingvisty Ivane Javakhishviliho. V pozadí je zobrazena budova Státní univerzity v Tbilisi, kterou Javakhishvili spoluzaložil v roce 1918. Rub nové gruzínské bankovky se věnuje národnímu umění zastoupenému naivním malířem Niko Pirosmanim. V popředí se nachází postava z jeho obrazu „Rybář v červené košili“, v pozadí je pak výjev nazvaný „Mlácení obilí“. Rubová strana bankovky hnědé barvy o rozměrech 62 × 122 mm je dále opatřená gruzínským státním znakem.

Bezpečnostní prvky nové gruzínské bankovky

Nová řada gruzínských bankovek je chráněná množstvím pokročilých bezpečnostních prvků. Mezi ně patří vodoznak na straně bankovky nad číslem udávajícím její nominální hodnotu. Vodoznak portrétu Javakhishviliho, čísla 5 a symbolu měny se objeví při podržení bankovky proti světlu. Na protilehlé straně bankovky se opět objevuje portrét Javakhishviliho, tentokrát vytištěný na holografickém pruhu, který při naklánění bankovky mění barvy. Části hlavního motivu bankovky, tedy portrétu osobnosti a budovy univerzity, jsou tištěny hlubotiskem. Bankovka myslí i na zrakově postižené, kteří ji poznají po hmatu podle horizontálních čar na pravém a levém okraji.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.