Nové britské známky vydané 17. ledna 2017 potěší filatelisty se zájmem o starověkou historii a archeologii. Série osmi známek vypráví příběh dějin území dnešního Spojeného království od doby kamenné až po dobu železnou. Výjimečně elegantní a precizně zpracované známky zobrazují historicky významná místa a vzácné archeologické nálezy napříč Spojeným královstvím.

Každá z osmi známek o různých nominálních hodnotách zachycuje jeden důležitý okamžik ve vývoji společnosti a technologie. Fotografie historicky cenných lokalit a artefaktů jsou doplněné černobílými kresbami znázorňujícími, jak se asi tato místa a předměty ve své době užívaly.

Nové britské známkyNové britské známky ukazují například tři kamenné kruhy z mladší doby kamenné, které obklopují obec Avebury v jihozápadní Anglii. Rovněž z mladší doby kamenné pochází neobyčejně zachovalá vesnice Skara Brae, sestávající se z osmi kamenných domů nacházejících se na největším ze skotských Orknejských ostrovů. Osada Skara Brae je starší než známější Stonehenge, dokonce starší než velké egyptské pyramidy, a obydlená byla tři tisíce let před naším letopočtem.

Nové britské známkyNa nové britské známky se dostalo i rozlehlé hradiště Maiden Castle v hrabství Dorset, jehož mohyly a zemní ohrazení pocházejí z období neolitu. Posledním vyobrazenou lokalitou je komplex Grime’s Graves v anglickém Norfolku, kde se ve třetím tisíciletí před naším letopočtem těžil pazourek.

Nové britské známkyKrálovská pošta nabízí nové britské známky ve čtyřech soutiscích, každém po dvou známkách. Známky doprovází také zvláštní publikace, sestavená profesorem archeologie Timothy Darvillem, která stručně shrnuje poznatky o místech a předmětech zobrazených na známkách. K dispozici je dále FDC označené příležitostným razítkem Avebury, Marlborough, s datem vydání známek.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.