Od 13. července 2017 jsou k dostání nové britské známky věnované deseti skvostům moderní architektury napříč Spojeným královstvím. Většina staveb se nachází na území Anglie, ale vyvážený výběr zahrnuje i budovy a komplexy nalézající se ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Známky jsou poctou vzkvétající současné architektuře a zachycují pestrou škálu objektů sloužících ke kulturnímu, sportovnímu či komerčnímu využití.

Dva soutisky známek, každý po pěti kusech, dávají vyniknout ikonickým stavbám na celoplošných barevných fotografiích. Nové britské známky na architektonické motivy nemají uvedenou nominální hodnotu, místo toho jsou označené symbolem pro použití na běžné dopisy první třídy. Jednoduchý design známek dále doplňuje už jen nápis s názvem zobrazené stavby a její lokalitou.

Stavby hlavního města Spojeného království jsou zastoupeny Londýnským centrem plaveckých sportů, které navrhla architektka Zaha Hadidová jako dějiště olympijských her v roce 2012. Dalším londýnským zástupcem je přístavba galerie moderního umění Tate Modern, která je známá jako Switch House, má podobu zkosené věže a otevřena byla v roce 2016.

Z Walesu se na nové britské známky dostala budova Velšského národního shromáždění, což je obdoba parlamentu s vymezenými místními legislativními pravomocemi. Velšské národní shromáždění sídlí v hlavním městě Cardiff v objektu Senedd (v překladu „Senát“), který byl postavený podle návrhu architekta Richarda Rogerse a zasedá se v něm od roku 2006.

Inovativní budovu parlamentu má i skotský Edinburgh. Postmoderní stavba architekta Enrica Mirallese byla dokončena v roce 2004, čtyři roky po Mirallesově smrti. Vedle Skotského parlamentu nové britské známky vyzdvihují i nejpozoruhodnější skotskou koncertní síň, která se nachází v Glasgowě a díky svému tvaru je známá jako Armadillo („Pásovec“).

Severní Irsko na známkách připomíná budova návštěvnického centra pro oblast Giant’s Causeway (doslova „Obrův chodník“). Jde o geologicky jedinečný útvar sestávající se z čedičových sloupů sopečného původu, které návštěvnické centrum svou architekturou imituje.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.