Dne 13. září 2016 byly uvedeny do oběhu nové britské bankovky vyrobené z odolného polymeru. První bankovka v polymerové emisi má nominální hodnotu 5 liber a je věnovaná britskému státníkovi a spisovateli Winstonu Churchillovi (1874–1965). Emise bude pokračovat v příštím roce bankovkou o nominální hodnotě 10 liber s portrétem slavné romantické spisovatelky Jane Austenové. Další na řadě v roce 2020 bude 20librová bankovka s námětem malíře krajin J. M. W. Turnera. Zatím není jasné, jestli britská banka vydá také 50librové bankovky a případně jestli budou papírové, nebo polymerové.

Představení nové britské bankovky

Nové britské bankovky mají elegantní zelenomodrou barvu. Jejich lícová strana je tradičně opatřená podobiznou královny Alžběty II. Rubová strana bankovky zobrazuje v popředí fotografii Winstona Churchilla, pod kterou se nachází jeho nejznámější citát: „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot.“ Tento výrok Churchill pronesl při projevu v Dolní sněmovně parlamentu v 15 hodin dne 13. května 1940. Čas slavného citátu je také časem, který na bankovce ukazují hodiny Big Benu v pozadí. Dále na pozadí nové britské bankovky je medaile Nobelovy ceny. Ta byla Churchillovi udělena v roce 1953 za zásluhy v literatuře.

Cena nové britské bankovky

Nominální hodnota nové britské bankovky je sice 5 liber, ale sběratelská cena může být výrazně vyšší. S bankovkami se vzápětí po uvedení do oběhu začalo obchodovat a cena zaplacená nadšenými sběrateli je až 40krát vyšší než nominální hodnota. Nejvyhledávanější jsou bankovky pocházející z první série tisku, které jsou označené sériovým číslem začínajícím AA01. Vůbec první vytištěná bankovka této emise byla symbolicky věnovaná darem královně Alžbětě II.

Sběratelské bankovky najdete v nabídce e-shopu TGW.cz.