K výročí uplynutí 200 let od smrti autorky Jane Austenové byly dne 18. června 2017 představené veřejnosti nové britské bankovky s jejím portrétem. Bankovky o nominální hodnotě 10 £ jsou druhým pokračováním nové emise, kterou loni na podzim odstartovala 5librová bankovka s Winstonem Churchillem. Další přírůstek v emisi se plánuje na rok 2020, kdy by měla přibýt 20librová bankovka s krajinářem J. M. W. Turnerem. Nové britské bankovky s tváří celosvětově proslulé spisovatelky budou uvedené do oběhu 14. září 2017.

Námět nové britské bankovky

Jane Austenová je po Charlesi Dickensovi a Williamu Shakespearovi třetím spisovatelem poctěným zobrazením na bankovkách a vůbec první spisovatelkou. Britská banka tak pokračuje ve snaze zvýšit počet ženských osobností na bankovkách. Kromě Austenové se na britských bankovkách objevují pouze další dvě ženy, zdravotní sestra Florence Nightingalová a reformátorka Elizabeth Fryová.

Vedle portrétu spisovatelky nové britské bankovky ukazují její psací stůl, nad kterým se sklání ženská postava prohlížející si dopisy, a rodné sídlo bratra Austenové, které údajně autorku inspirovalo k psaní. Na bankovce je také prominentně vytištěný citát z její nejslavnější knihy, Pýcha a předsudek, která vyšla v roce 1813 a dočkala se i mnoha filmových zpracování. Citát praví, že není většího potěšení, než je četba knihy.

Parametry nové britské bankovky

Nové britské bankovky jsou tištěné na polymeru, který je více než dvakrát trvanlivější oproti běžnému materiálu bankovek a také se tak snadno nezašpiní. Nová emise používá doplňující prvek usnadňující manipulaci s bankovkami zrakově postiženým – řadu pohmatem rozeznatelných teček vyraženou na levém horním okraji. Bankovky jsou opatřené pokročilými bezpečnostními prvky chránícími bankovku před paděláním.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.