Malá oceánská ostrovní republika Fidži získala na loňských olympijských hrách v Rio de Janeiru svou vůbec první zlatou medaili. Tohoto významného úspěchu oslavovaného po celé zemi dosáhl tým ragbistů. Rezervní banka Fidži oznámila svůj záměr vydat nové bankovky a mince připomínající tuto událost krátce po rozdání medailí vítěznému týmu. Práce na příležitostné bankovce a minci započaly okamžitě, takže nové bankovky a mince Fidži spatřily světlo světa už po osmi měsících, ačkoliv běžně příprava nového platidla trvá přinejmenším rok. Nová bankovka a mince byly oficiálně představeny veřejnosti 20. dubna 2017. Obě lze použít k placení, ale vzhledem k jejich sběratelské výjimečnosti a omezenému nákladu jich pravděpodobně v oběhu mnoho nezůstane.

Nové bankovky Fidži

Nové bankovky FidžiNové bankovky Fidži jsou v mnoha směrech jedinečné. Neobvyklé jsou už svou nominální hodnotou, která činí sedm fidžijských dolarů. Číslo sedm bylo zvoleno proto, že se objevuje ve jméně zlatého olympijského týmu ragbistů. Fidžijská bankovka je jediná na světě s nominální hodnotou tohoto čísla. Další zvláštností bankovky je její orientace, kdy přední strana je orientovaná vertikálně, zatímco zadní strana klasicky horizontálně. Převládající barvou nové bankovky Fidži je světle modrá, což je i hlavní barva vlajky země. Přední strana bankovky zobrazuje kapitána ragbyového týmu v akci. Na pozadí se nachází fidžijská vlajka a státní znak. Zadní strana bankovky pak obsahuje skupinový snímek celého vítězného týmu, včetně trenéra.

Nové mince Fidži

Nové mince FidžiTrenér zlatého ragbyového mužstva, Ben Ryan, je ústředním motivem nové mince Fidži. Mince má nominální hodnotu 50 centů. Rezervní banka Fidži původně zamýšlela vydání barevné mince, ale kvůli technickým omezením se nakonec rozhodla pro minci ve stříbrné barvě. Líc mince ukazuje trenéra hráčů zamyšleně sedícího na písečných dunách Sigatoka. V pozadí za sedící postavou se objevuje státní znak Fidži a kolem okraje mince je vyraženo trenérovo jméno a funkce. Rubová strana mince zachycuje tým ragbistů před zahájením hry; uvedeno je dále jméno týmu a nápis Zlatí olympionici.

Bankovky a mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.