Od 17. července 2017 začaly kolovat čtyři nové bankovky Madagaskaru, které odstartovaly celou novou emisi. Emise se uzavře 18. září téhož roku, kdy vyjdou další čtyři bankovky. Právě probíhající emise nahradí starší vydání bankovek z let 2003 a 2004. Aktuální bankovky Madagaskaru nesou nominální hodnoty 2.000, 5.000 a 10.000 ariary. Úplnou novinkou je bankovka ve vysoké nominální hodnotě 20.000 ariary, která se objevuje vůbec poprvé. Na září se připravují zbývající bankovky nižších nominálních hodnot, a to 100, 200, 500 a 1.000 ariary.

Ostrovní stát Madagaskar nacházející se u jihovýchodního pobřeží afrického kontinentu byl dříve známý jako Malgašsko. Toto staré jméno se zachovalo v názvu místní měny, kterou je malgašský ariary (MGA). Malgašský ariary je společně s mauritánskou ukíjou jedinými dvěma měnami, které používají jinou než desítkovou soustavu. Jeden ariary se tak skládá z 5 iraimbilanja. Ariary je relativně novou měnou, oficiálním platidlem na Madagaskaru se stal teprve v roce 2005. Před tím se zde platilo malgašskými franky. Madagaskarská měna trpí inflací okolo 7,4 % a jedna česká koruna odpovídá přibližně 130 ariary.

Nejnovější bankovky Madagaskaru jsou věnované tématu národního bohatství, ať už přírodního či kulturního. Bankovky zobrazují místní jedinečnou faunu a flóru, architekturu a turistické zajímavosti. Bankovky nové emise jsou menších rozměrů, než byly původně, aby se tak přiblížily mezinárodním standardům. Další významná změna je množství aktualizovaných bezpečnostních prvků. V souladu se současnými trendy v oblasti bankovek jsou bankovky Madagaskaru opatřené prvky rozpoznatelnými pohmatem, aby byla manipulace s nimi snazší pro zrakově postižené.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.