Dne 13. prosince 2016 byly slavnostně představeny veřejnosti nové bankovky a mince Saudské Arábie, které budou uvedeny do oběhu 26. prosince 2016. Jde o šestou řadu saudskoarabské měny. Nové bankovky a mince Saudské Arábie vycházejí v duchu motta „Důvěra a bezpečnost“.

Bankovky nové řady mají stejnou velikost jako stávající řada, ovšem jsou opatřené řadou nových bezpečnostních prvků. Také vzhled bankovek se změnil – nové bankovky a mince Saudské Arábie vzdávají hold králi Salmánu bin Abd al-Azízovi. Salmán nastoupil na saudský trůn v lednu 2015 a zastává také funkce ministra obrany země a strážce dvou svatých mešit.

Nové bankovky o nominálních hodnotách 5, 10, 50 a 100 saudských rijálů jsou na lícové straně opatřené portrétem krále Salmána. Saudský vládce se rovněž objevuje ve vodoznaku bankovek. Bankovka nejvyšší hodnoty v nové řadě, 500 rijálů, připomíná zakladatele Saudské Arábie, Ibn Sauda, který je na bankovce vyobrazen. Bankovky jsou provedené v jasných barvách a oproti předchozí řadě jsou i kvalitnější, takže budou trvanlivější a odolnější vůči nečistotám.

Nová řada bankovek vedle portrétů zmíněných saudskoarabských vůdců svými náměty oslavuje zejména významné náboženské stavby. Dominantou zelené 50rijálové bankovky je Skalní dóm v Jeruzalémě, islámská svatyně nacházejí se v srdci Chrámové hory. Červená 100rijálová bankovka zobrazuje Zelený dóm v Medině, který je vystavěný nad posledním místem odpočinku proroka Mohameda. Bankovka modré barvy o hodnotě 500 rijálů znázorňuje Kábu v Mekce, nejposvátnější poutní místo muslimů.

Na fialové 5rijálové bankovce je vyobrazený jiný známý symbol Saudské Arábie, a to ropná rafinérie. Hnědá 10rijálová bankovka zase nabízí majestátní pohled na hlavní město země, Rijád.

Nové řadě mincí se dostává menší pozornosti než novým bankovkám. Nové saudskoarabské mince jsou ovšem neméně pozoruhodné svým moderním vzhledem, elegantním písmem a dekorativním vzorem vyraženým na jejich okrajích. Mince o nominálních hodnotách 1 a 2 rijály jsou bimetalické a zdobené vzorem ve tvaru měsíce. Drobnější mince o hodnotách 25 a 50 halalasů (1 rijál se dělí na 100 halalasů) jsou vyražené ze žlutého kovu. Mince 1 a 5 halalasů jsou z bílého kovu a zdobené v horní a dolní části mince půlkruhovým vzorem.

Bankovky a mince různých zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.