V loňském roce začaly vycházet nové australské bankovky z polymeru. K 1. září 2016 vyšla první bankovka nové série o nominální hodnotě 5 AUD. Letos počátkem roku byla představena další bankovka v řadě nesoucí nominální hodnotu 10 AUD. Do oběhu bude uvedena letos v září. V nadcházejících letech se nové australské bankovky rozšíří o nominální hodnoty 20, 50 a 100 AUD. Bankovky staré série zůstávají nadále v platnosti.

Nová desetidolarová bankovka má stejnou barvu a velikost jako ta stará, a také zobrazuje stejné osobnosti. Důvodem zachování těchto vlastností je usnadnění přechodu na nové bankovky, které tak budou stále snadno rozpoznatelné. Nové australské bankovky se od těch starých liší především zvýšeným důrazem na bezpečnostní prvky. Ty zahrnují průhledné okénko a oblasti, která při naklonění bankovky mění barvy. Nové bankovky jsou dále opatřené vroubkováním, které napomůže při jejich rozeznávání zrakově postiženým.

Motivem nové australské bankovky o hodnotě 10 AUD jsou významní národní spisovatelé. Lícová strana bankovky ukazuje portrét Banjo Pattersona, básníka, novináře a spisovatele, který proslul zejména svými baladami o životě v Austrálii. Na rubu bankovky je zobrazena básnířka a novinářka Mary Gilmorová. V souladu s literárním tématem bankovky její design obsahuje také obrázek špičky pera a dále úryvky z poezie obou vyobrazených autorů. Umělecký návrh bankovky je doplněný motivy australské přírody, včetně papouška kakadu, který při naklonění bankovky roztahuje křídla.

Bankovky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.