V druhé polovině roku 2016 byly vydané první nové argentinské bankovky v nominálních hodnotách 200 a 500 pesos, které jsou místo obvyklých portrétů významných osobností věnované argentinské fauně. Myšlenkou nové řady bankovek je opustit minulost, kterou představují národní hrdinové zobrazení na původních bankovkách, a hledět do budoucnosti. Nové argentinské bankovky neoslavují památku zesnulých osobností, ale zaměřují se místo toho na oslavu bohatství argentinské přírody.

Bankovka v hodnotě 200 pesos má barvu moře a vyobrazuje velrybu jižní vynořující se z vody. Tento kytovec je typickým představitelem fauny v Argentinském moři. Každoročně se v sezóně od května do prosince u pobřeží argentinského města Puerto Madryn vyskytuje okolo 4.000 velryb, jejichž pozorování je velkým turistickým lákadlem. Poloostrov Valdés, na kterém se letovisko Puerto Madryn nachází, je také motivem na rubu nové argentinské bankovky.

Bankovka nové řady v hodnotě 500 pesos je zelené barvy a vyobrazuje jaguára amerického, který je na území Argentiny vysoce ohroženým druhem. Podle odhadů se v zemi vyskytuje posledních přibližně 250 kusů této šelmy. Líc nové argentinské bankovky se pyšní detailním portrétem jaguára, na rubu se pak nachází umělecké ztvárnění tropického lesa, jaguárova přirozeného životního prostředí.

Všechny nové argentinské bankovky mají inovativní design, kdy lícová strana je navržená vertikálně a rubová strana horizontálně. Každá bankovka se věnuje jednomu živočichovi typickému pro jednu z oblastí Argentiny. Lícová strana zobrazuje dané zvíře, rubová strana pak lokalitu jeho obvyklého výskytu. Další bankovky nové řady budou vycházet postupně během roků 2017 a 2018. Připravují se bankovky v hodnotě 1.000 pesos s ptákem hrnčiříkem, 100 pesos s jelínkem huemulem, 50 pesos s kondorem andským a 20 pesos s lamou guanako.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.