V březnu 2017 bude uvedená do oběhu nová britská libra, která postupně nahradí stávající jednolibrovou minci. Do září 2017 budou nová i stará mince platit souběžně, už na podzim ale stará librová mince pozbyde platnost. Nová britská libra byla vytvořená především kvůli existenci velkého množství padělků staré librové mince. Odhaduje se, že každá třicátá librová mince v oběhu je padělaná. Stávající mince nebyla aktualizovaná více než třicet let, proto už nutně potřebovala vyměnit. Nová britská libra má být nejbezpečnější mince na světě.

Nová britská libra: bezpečností prvky

Nová britská libraNová britská libra zaujme na první pohled svým neobvyklým tvarem. Oproti staré minci není kulatá, nýbrž dvanáctihranná. Tento tvar kromě zvýšení bezpečnosti mince usnadní její identifikaci hmatem. Mince je bimetalická, vyražená ze dvou druhů kovů. Vnější okraj mince má zlatou barvu, kterou mu dodává slitina niklu a mosazi. Vnitřní část mince je zbarvená stříbrně a vyrobená z poniklované slitiny.

Hrany mince jsou střídavě vroubkované, vždy jedna hrana vroubky má a sousedící hrana nikoliv. Nová britská mince je opatřená holografickým obrazcem, který se mění ze symbolu libry na číslici jedna při pohledu z různých úhlů. V okrajích mince je drobným písmem vyražená nominální hodnota a rok ražby mince. Mince dokonce obsahuje jeden skrytý bezpečností prvek, který nebyl zveřejněn, aby se ztížila práce padělatelům.

Nová britská libra: design

Nová britská libraNová britská libra pochází z Královské mincovny a byla vytvořená za pomocí nemodernější technologie. Líc mince zobrazuje portrét Královny Alžběty II. z profilu, provedený podle návrhu výtvarnice Jody Clark. Rub se pyšní detailně propracovaný motivem z dílny návrháře Davida Pearce. Jde o vzájemně propletené národní květiny či rostliny jednotlivých částí Spojeného království. Zastoupena je tedy anglická růže, velšský pórek, skotský bodlák a severoirský trojlístek.

Mince celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.